Menu

Eyalet Ayaklanmalarının Sonuçları Nelerdir

Eyalet Ayaklanmalarının Sonuçları Kısaca, Eyalet Ayaklanmalarının Nedenleri Osmanlı devletinin büyük zarar görmesine sebep olmuştur. Gerileme döneminin başlangıcı olarak kabul edilebilir.

Osmanlı döneminin duraklama döneminde yaşanan en büyük olumsuzluklardan birisi olmuştur. Gelişimi sonlanıp artık savaş yorgunu olan devlet durakladı bununla birlikte. Devlet otoritesi sarsılarak artık topraklarına hüküm edemeyecek kadar güçsüzleşmiştir. Anadolu topraklarında devlete karşı isyanlar ortaya çıkmaya başladı diğer bölgelerde isyanları gördükçe kendi bölgelerde yönetimlerde ayaklanmalara başlattı.

Boğdan, Eflak, Erdel, Bağdat, Yemen, K. Afrika bölgelerde ayaklanmalar ile birlikte zayıflayan devlet otoritesi yeteri kadar müdahale edemez hale gelmiştir. İstanbul’dan yönetilen devlet yetersiz kalmaktadır. Ekonominin zarar görmesi askerlerin güvenini de sarsarak insanlara zarar vermektedir.

Fransız ihtilali sonucunda milliyetçilik akımları daha çok ortaya çıkmıştır. Osman ve Avrupa devletleri genel olarak isyanlardan sorun yaşamıştır. Yönetime en büyük zararı veren İstanbul yeniçeri isyanı, Celali isyanlarının da görülmesi büyük karmaşıklığa neden oldu.

eyalet ayaklanmaları

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir