Farenjit Nedir Nasıl Geçer

Farenjit bir solunum yolu hastalığıdır. Küçük dilin arkasındaki bademcik dediğimiz lenf bezlerinin şişmesi ile ortaya çıkar. Bakteri ve virüslerin yol açması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Bademcikler bu mikropların solunum sistemine zarar vermesini engellemeye yararlar. Aslına bakılacak olursa farenjit olunması çok daha ciddi solunum yolları rahatsızlıklarının oluşması engellendiği için olumlu bir gelişme bile sayılabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Bir şey yendiğinde ya da yutkunmaya çalışıldığında boğazda ağrı oluşur

Ses kısıklığı ve seste çatlama

Halsizlik ve uyuşukluk hali

Yüksek ateş

Boğazda oluşan kaşıntı ve su içilse bile boğazda kuruluk hissedilmesi

Oluşma Nedeni Nedir?

Soğuk su ve içecek tüketilmesi

Kış aylarında boyun bölgesinin yeterli derecede korunamaması

Mikroplu yiyeceklerin tüketilmesi

Yaz aylarında uzun süreli klima akımına maruz kalınması

Sık sık üst solunum yollarının enfekte olması

Uzun süreli yüksek sesle konuşulması

Havada oluşan kirlilik

Oluşan başka enfeksiyonların bademcikleri de etkilemesi

Tedavisi Nasıl Olur?

Boğaz kültürü neticesinde hastalığa sebep olan mikrobun türü belirlenir. Eğer bakteri oluşumlu bir durum varsa antibiyotik tedavisi uygulanır. Virüslerin yol açmışsa antiviral ilaçlar kullanılır.

Şiddetli farenjit vakalarında penisilin iğnesi uygun yöntemdir. İlaç tedavisinin yanında istirahat içerisinde olunması da tedavi sürecini olumlu etkiler. Çocuk yaşlarda sık tekrarlayan farenjit vakalarını önlemek için bademciklerin alınması yoluna gidilebilir. Bu sayede farenjit hastalığı kesin olarak önlenmiş olur. Ama diğer taraftan solunum yolları rahatsızlıklarını engelleyen kapı sonuna kadar açılmış olur.

Evlerde Farenjite Karşı Neler Yapılabilir?

1 tatlı kaşığı bal karıştırılmış 1 bardak süt içmek boğazların yumuşamasını sağlayacaktır. Boğazdaki yanma hissini azaltır ver vücut direncini yükseltir.

Bal ile zencefilin karıştırılarak bir yemek kaşığı yenmesi boğazdaki ağrıya çok iyi gelir.

1 bardak ılık suya çeyrek limon sıkılıp içine bir çay kaşığı nane ekleyip içmek vücudu sıcak tutmaya yarar ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Bulunulan ortamın normalin biraz üzerinde sıcak olması iyileşme sürecini kısaltır. Eğer ateş yükselmesi oluşmuş ise normalden daha serin bir ortamda dinlenmek gerekir. Dinlenmek farenjit hastalığının iyileşme sürecini daha kısaltmanın en iyi yoludur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here