Fazla Tuzun Vücudumuza Zararları

Vücudumuza aldığımız tuz miktarına dikkat etmeliyiz. Günlük almamız gereken en fazla tuz oranı 5500 mg’dır. Vücudumuza biraz daha tuz almamız durumunda sağlık sorunları yaşamamıza sebep olabilir. Beli bir oranda vücudumuzda tuz bulunması gerekmektedir.

Yemeklerimizde kullanılan tuz oranlarına dahi dikkat etmeliyiz. Tat alma duygumuz ile birlikte tuz oranlarına dikkat edebiliriz. Tuz fazla olduğu zaman tansiyonumuzu başta etkileyerek vücudumuzda hareketlenmelere sebep olur. Bir diğer adıyla hipertansiyon sebep olarak kanımızdaki basınç oranını arttırır. Yemeklerinizde az tuzlu yemeye dikkat etmelisiniz. Son olarak sağlık bakanlığı tarafından lokanta ve yemek yenen yerlerde masalardan tuzlar kaldırılmıştır.

Tuz vücudunuzda sıvıların dengesini düzenler. Çok fazla tuz alınması mide ekşimesine sebep olur. Uzun süreli tüketilmesi sindirim sisteminin çalışmasını olumsuz etkiler. On iki parmak bağırsağını etkileyerek mide kanserine sebep olabilir.

Böbrekler alınan tuz ve kalsiyum idrarımıza karışır. Bunlar böbreklerde süzülmesinden dolayı böbreklerimiz yorulmaktadır. Kan basıncımızı ve hacminin artmasına vücudumuzdaki tuz oranı zarar vermektedir. Sodyum tüketen kişilerin kalsiyum karışımı neden olarak böbreklerde taş o oluşumuna sebeptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here