Fazla Uyumak Zararlı mıdır?

Günlük uyku miktarı doğrultusunda kişiler kendilerini dinlendirebilirler. İdeal uyku vücudun dinlenmesini sağlar, dinç olarak uyanarak güne başlayabilir. Vücudumuzda beynimiz ve kaslarımız kendisini dinlendirerek toparlar. Uzun süreli olarak çalışma sonucunda vücut gün boyunca yorgunluğu üzerinden atmaya çalışmaktadır.

Her şeyin azı zarar olduğu gibi fazlası da zarardır. Uykuda aynı şekilde olup güne 10-12 saat uyumak faydadan daha çok zarar getirmektedir. Uykuda beyin çalışmayarak fonksiyonellerin harekete geçmesini sağlayamaz. Zaman içinde uyuşukluk açarak yapması gerekenleri yapmaktan geri durur. Normalden fazla uyku faydalı değil zararlıdır. Her gün 4-5 saat uykudan az olmamak üzere 6-7 saat uyunması gerekmektedir. Zihnimiz dinlendiği gibi vücudumuz sonraki güne hazır olur.

Fazla uyku insanların düşüncelerini kısıtlar, uykulu olmaya devam eder ve keyifsiz hale sahip olur. Uzun süre uyku içinde olanlar sıkıntı yaşamaları kaçınılmaz olur. Konsantrasyonlar doğrultusunda sıkıntı yaşamaları kaçınılmazdır. Günlük 10 saat boyunca uyunması durumda insanların genç yaşta ölebileceği dahi ortaya atılmıştır. Aşırı uyumak insanların konuşma, duymak gibi duyularının azalmasına neden olmaktadır.

Araştırmalar doğrultusunda uykunun fazla olması diyabet hastalığının tetikçisi oluyor. Vücut hareketsiz kaldığı gibi yağ depolamaya başlayarak diyabete davet çıkarmaktadır. Günde 9 saat ve üzeri uyku uyuyanlarda görülme oranı yüzde 50’nin üstünde olmaktadır. Uyku saatinin artması sonucunda kişilerde oran daha fazla artabiliyor. Sağlıklı yaşam için ideal uyku saati 7-8 saat olarak gösterilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here