Menu

Filigran Nedir

Filigran Nerelerde Kullanılır, Filigran Nedir Kısaca baskı yöntemi olmaktadır örneğin bir kağıt paranın ışığa tutulması ile filigranın ortaya çıkması sağlanabilir.

Kağıt veya benzeri yazıların aydınlığa tutulduğu takdirde görülen çizgi resim veya şekillerin ismine filigran denir. Gölgeli ve normal olarak kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. Adi filigranlar da açık bir şekilde görülmektedir. Gölgeli filigran ise fotoğraflarda görüldüğü gibi olmaktadır. Kağıttan yapılarak kalıplar şeklinde görülmektedir.

Kağıt para yapımında özellikle ıslakken kalınlığında değişiklik ışığa tutulmasıyla birlikte filigranlar gözükmektedir. Sahte paraların yapılımı önlenmesi için banknotlarda özellikle filigran sistemi kullanılmaktadır.

Şeklin kağıdın üzerine bastırılması ile birlikte ışığa tutulması sonucunda görülmektedir. Filigranların basımı bu yönden olup ışık sayesinde o basım yapılan yerler daha koyu renkte görülmektedir.

Filigranlar kağıtların doğrularına işaret koyulmak için kullanılmaktadır. Uygulamalarda tel kafes, bakır veya pirinç plaka kullanılıyor. İlk olarak Troyo’da kullanılmıştır.

filigran

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir