Menu

Film Nedir Ne Demek

Film, tarihte ilk olarak hareketli resimlerin kayıt edilmesi ve gösterilmesi için kullanılan bir kelimedir. Fakat daha sonra bu kelime genelleştirilmiştir. Filmler, gerçek insanların ve objelerin kameralarla kayıt edilmesiyle ve efektlerle düzenlenmesiyle üretilir. Film, belirli bir konusu olup bu konuyu karakterlerin canlandırdığı, televizyonlarda yayınlanan uzun metrajlı ya da kısa gösterimlerdir. Filmler tek seanstır. Tek parça halinde izleyiciye sunulur. Ayrıca filmin içinde bulunduğu sinema sanatı, yedinci sanat olarak da bilinmektedir.

İki boyutlu karakterlerin hareketli olarak gösterilme başlangıcı 1860’lı yıllara kadar gider. Bu yıllarda zoetrope ve praxinoscope denilen basit optik aygıtlar kullanılıyordu. Günümüzde fotoğrafçılıkta hala kullanılan selüloid filmin geliştirilmesi sayesinde nesnelerin aynı zamanlı hareketlerini yakalamak mümkün kılınmıştır. 1880’lere kadar yapılan geliştirmeler ile kameraların aynı zamanlı görüntüleri yakalaması ve kayıt etmesi, ekrana yansıtarak tüm izleyici kitlesine izletmesi bu sayede mümkün kılınmıştır. ‘Hareketli resimler’ (motion pictures) denilen gösterilerde görüntüler üzerinde herhangi bir oynama yapılmadan gösterilirdi.

Film teriminin kullanılmaya başlanması ile birlikte ‘Sinema’, ‘Gümüş ekran’ gibi terimler de kullanılmaya başlanmıştır. Herhangi bir oyuncunun ve yönetmenin oynadıkları, yönettikleri tüm filmlerin listesine filmografi denir.

İlk öykülü film 1902 yılında yapılmıştır. Georges Mêliês tarafından Aya Seyahat (Le Voyage dans la Lune) filmidir. 19. yüzyıl başlarına kadar hareketli resimler tamamen görsel bir sanat olarak görülmesine rağmen ilk sessiz filmler kamu tarafından oldukça beğenilmişti. 20. yüzyılın başlarına doğruysa filmler öyküsel bir yapı geliştirmeye başladı. Bu şekilde kamera hareketleri filmin hikayesini daha etkili gösterecek şekilde kullanılmaya başlandı. Filmler o dönemlerde sessiz olduğundan seyirciler, salon sahipleri filmdeki hikayelerin geçişine göre müzik üretebilecek orkestra kiralamaya başladılar. 1920’li yılların başlarındaysa çoğu film için bu amaçla hazır müzik listeleri oluşturulmuştur.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.