Filmlerdeki Gişe Sayısının Önemi Nedir

“Filmlerdeki gişe sayısının önemi nedir?” sorusu muhakkak ki o filmde emeği geçen herkes için çok önemlidir. Yapımcı için maddi anlamda, yönetmen ve oyuncular için hem maddi hem de diğer işlerine referans olarak verebilecekleri manevi bir başarı anlamında önemlidir. Bir oyuncu yüksek gişeli bir filmiyle patlayıp ülkesinin en popüler ve tanınmış oyuncusu olabilir, bir yönetmen yurt dışındaki festivallerden ödül toplayabilir, bir yapımcı yapmak istediği diğer filmler için bütçesini ayarlayabilir.

Gişe sayısı çok önemli olmakla beraber, iyi gişe yapmayan fakat oyuncularına, yapımcısına veya yönetmenine şans getiren birçok film de vardır. Türkiye’den akla ilk gelen örnek 2011 yapımı Çalgı Çengi olabilir. Vizyonda kaldığı 9 hafta boyunca yalnızca 59.736 kişi tarafından izlenen film, daha sonra internette bir fenomene dönüştü ve hayatımıza Selçuk Aydemir, Ahmet Kural ve Murat Cemcir’i soktu. Üçlü daha sonrasında İşler Güçler, Kardeş Payı gibi başarılı dizilerle Düğün Dernek gibi yaklaşık 7 milyon kişi tarafından izlenen filme imza attı. Bir sonraki devam filmi Düğün Dernek 2: Sünnet ise yine 6 milyon kişi tarafından izlendi. Ve gelelim her şeyin başladığı yere: İlk filmi 60 bini bile bulamayan Çalgı Çengi, “İkimiz” adıyla ikinci bir film olarak karşımıza çıktığında tam 2.783.512 kişi tarafından izlendi.

Böyle başarı hikayeleri olabilir, fakat istisnalar kaideyi bozmaz! İlk filmiyle gişede çakıldığı için yönetmenlik veya oyunculuk kariyeri büyük darbeler alan nice insanlar var. Gişede başarılı olduğu için devamı çekilen, bazı kişilerce senaryosu bile olmadığı iddia edilen, fakat milyonların bayıldığı Recep İvedik’i bir gişe başarısı olarak gösterebiliriz. Box Office Türkiye’de “Tüm Zamanlar” kategorisini incelediğimizde listeleri Recep İvedik, Düğün Dernek, G.O.R.A. ve Yahşi Batı gibi komedi filmleri süslüyor. Bu sonuçlara bakarak ülkemizdeki insanların gülmeyi diğer tüm duygulara tercih ettiğini söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here