Menu

Fırında Yılbaşı Hindisi Tarifi

YIlbaşında mutfakların olmazsa olmaz tariflerinden biriis olan fırında hindi, inanışlara göre yeni yılda hindi yemek geçmişte yaşadığınız olumsuz olayları bir daha yaşamayacaksınız diye bilinir. Sofraların sultanı olan hindi tarifimize başlayalım.

Fırında Yılbaşı Hindisi

Malzemeler

1 bütün hindi (4-5 kg)
4 tane orta boy kuru soğan
1 tatlı kaşığı tane karabiber (5-6 tane üzerine batırmak için ayrılacak)
2 çay kaşığı toz karabiber
1 limon
1 tatlı kaşığı süzme bal
1-2 tane kuru biber (yoksa taze kırmızı biber kullanabilirsiniz )
50 gr tereyağı
Tuz

Hindinin Yapılışı

Hindimizi ilk önce güzelcene yıkamamız gerekmektedir, sos kesesini alın. Tereyağ, bal, toz karabiber, tuz karıştırarak üstüne sürmek için sosumuz hazırlanız nar gibi kızarmasını sağlayacaktır.

Soğanlar iri iri doğranır kırmızı biberlerde suda bekletildikten sonra yumuşamasından sonra içlerindeki çekirdekler alınır. Soğan, biber, tuz ve karabiber karıştırarak hindimizin içini dolduruyoruz sonra etrafınızı güzelcene dikiş atıyoruz.

Hindimiziz ayaklarını çapraz olarak bağlayın, ilk başta kızarması için kullandığımız sosumuzdan kaldıysa tekrar üstüne sürebiliriz. Fırına torba ile süreceğimizden yapışmaması için ilk önce unlarız ardından fazla kalan unları boşaltırız. Fırın poşetimize yerleştirdikten sonra 3-4 yerinden delik açalım güzelcene pişmesini sağlayacaktır.Önceden ısıtılmış 200 derecede olan fırınımızı 2,5-3 saat kadar pişirdiğinizde servise hazır olacaktır. Afiyet olsun.

fırında hindi

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir