Fobi ve Klostrofobi Nedir

Fobi, kişinin veya kişilerin çeşitli etkenlerden korkması sonucunda ortaya çıkar. İnsanların korktukları herhangi bir nesne veya yerlere verilen genel adı fobidir. Fobi yunanca bir kelime olup dehşet ve korku anlamına gelir. Tıp dilinde çeşitli şekillerde fobiler adlandırılmıştır. İnsanların bazı şeylerden dolayı korkuları olabilir. Bunlar arasında kapalı yerde kalma korkusu olan klostrofobi’yi inceleyelim.

Klostrofobi kapalı yerde kalma fobisi olup bunlar dar alanlar, kilitli kalma, asansörler, merdiven boşluklar, sıkıştıkları ve karanlık yerlerden korkar. Panik atarak geçirir ne yapacaklarını bilemeyip nefes almakta zorluk çekerek tepki verir. Kendileri burada boğulacaklarını ve öleceklerini düşündüklerinden dolayı ortaya çıkar.

Klostrofobi’nin görülmesi çocukluk döneminde yaşadıkları travmatik olaya şahit olup yaşamaları sonucunda kişilerde görülür. Kilitli kalmaları ve yaşadıkları olaylar bilinç altına yerleşerek kapalı yerlerde olmaları korkularının gün yüzüne çıkmalarına sebep olur.

Klostrofobi’nin tedavi günümüzde mümkün olup psikologlar tarafından yapılmaktadır. Tedavi süreci içersinde insanların zihni boşaltılır ve onlara doğru olanlar öğretilir.

klostrofobi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here