Menu

Fotosentez Canlılar İçin Önemi Kısaca

Fotosentezin Önemi Nedir, Fotosentez Canlılar İçin Önemi Nedir

Fotosentez canlıların oksijeni kullanması ile birlikte ortaya gelir. Nefes alıp verme ile birlikte ortaya çıkan karbondioksitlerin döngüye ihtiyaç duydukları için bu görev bitkilere verilmektedir. Fotosentezin yapılması ile birlikte canlıların ihtiyacı olan oksijen tekrar doğaya dönmektedir. Havada olan zararlı gazları alarak süzdükten sonra oksijen olarak tekrar geri vermektedir. Bu nedenden dolayı havada bulunan karbondioksit daha az olmaktadır. Oksijen üretiminin gerçekleşmesi ile birlikte atmosferde bulunan gazların dengesi sağlanır.

Karbondioksitin her geçen gün artması ile birlikte havanın ısınmasına neden olur, hava sıcaklığı fotosentezin gerçekleşmesiyle ortaya çıkan oksijenin havanın sıcaklığını dengede tutmaktadır.

Güneş ışınları fotosentez için önemli olarak kullanılmalıdır. Bitkiler reaksiyonlarda bu enerjiyi kullanarak gelişimlerini sağladıkları gibi oksijen üretmelerine yardımcı olurlar. Fotosentez insan hayati için büyük önem taşıdığını öğrenmiş olduk olmasaydı oksijen olmadığı gibi havadaki zararlı gazlar her geçen gün artacaktı.

fotosentez

fotosentez

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.