Gaz Yapan Yiyecekler

Gaz, besinlerin bağırsaklarımızda sindirilirken meydana gelen durumdur. Sağlıklı bir metabolizma günlük sal salınımı yapabilir. Vücudun doğru şekilde çalıştığını gösteren durumlardan olmaktadır. Gaz sorun olarak görülmemektedir. Bağırsaklarda bulunan bakterilerin fazla çalışması sonucunda gaz salımı yapılmamasına neden olabilir. Yediğimiz ve içtiğimiz yiyeceklere göre değişiklik sindirim sisteminde değişiklik göstermektedir. Sindirim işlemi sırasında çeşitli bakterilerden dolayı gaz oluşumu meydana gelir. Biriken gaz dışarı çıkmak için devam etmektedir. Vücudumuzda gaz problemi olduğunu gördüğümüzde kendimize bağırsaklarımızda sorun çıkarmayacak beslenme listesi hazırlamalıyız. Sindirim sorunu olan kişilerde karın bölgesinde gaz sıkışması meydana gelerek ağrı hissettirebilir. Sosyal bir alandayken midenizden gelecek gaz hareketi sizi rahatsız edebilir. Başkaları tarafından farklı algılanabileceğinden rahatsızlıkta vermesi kaçınılmazdır.

Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Bağırsaklarda ve midede gaz yapan yiyeceklerin başında gazlı içecekler gelmektedir. Bol miktarda gaza sebep olduğu gibi vücudun şeker ihtiyacının fazlasını karşılar. Fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Enerji içecekleri, maden suyu ve yapay gazozlar gaza sebep olur.

Bakliyatlar: Vücudumuz içni gerekli olan besinler ve içeceklerde bulunan “rafinoz” isimli doğal şekerler sağlığınızı etkileyebilir. Bol miktarda bulunan bakliyatlar, metabolizmanın rafinoz hassasiyeti bakımından gaz oluşumuna neden olabilir. Özellikle bezelye, fasulye, mercimek tüketiminde gaz sorunu yaşanmaktadır.

Yağlı yiyecekler: Bol miktarda yağ barındıran yiyecekler bağırsaklarda özellikle gaz yapıcı olmaktadır. Aşırı yağlı yiyeceklerin tüketimi sindirim sisteminin zorlanmasına neden olur. Sağlıklı şekilde sindirilmeyen yiyecekler gaz oluşmasına neden olmaktadır.

Lifli yiyecekler: Yüksek miktarda lif barındıran yiyecekler olan mısır, patates ve tam tahıllı ürünler gaz oluşuma sebep olur. Patates tüketenlerde özellikle gaz miktarı fazla olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here