Gebelikte En Sık Görülen Şikayetler

Hamilelik süreci bir kadının yaşayabileceği en mucizevi durumlardan biridir. Bu harika olayın olumlu bir çok yönü olduğu gibi bu dönemde bazı şikâyetlerde sıklık ile görülebiliyor. Sizlere bu yazımızda hamilelik döneminde en sık görülen şikâyetlerden bahsedeceğiz.

Hamilelik döneminin en başından sonuna kadar annenin vücudunda hormonal,fizyolojik ve anatomik değişiklikler olur. Anne vücudunda değişiklikler meydana gelir. Kilo almaya başlar, vücuduk şekli değişir, artış gösteren hormonlar nedeni ile de bazı eklemler gevşemeye başlar. Tüm bunların sonucunda da kaçınılmaz hale gelen şikâyetler başlar. Tabi bu şikâyetler ise olması kaçınılmaz olan ve beklenen şikâyetlerdir. Bu şikâyetlerin en sıklık ile görülenleri bel ağrısı, bulantı, kusma, bacaklarda oluşan kramplar, halsizlik, kasık ağrıları, sıklıkla idrara çıkmak, akıntı, geceleri uyuyamama, mideden ağza acı su gelmesi, karın bölgesinde çatlaklar gibi. Yaşanan bu şikâyetlerin birçoğu için doktorunuzla görüşerek tedavi ile rahatlama sağlayabilirsiniz.

Tüm bu durumların dışında beklenmeyen ve sıkıntı olabileceğini düşündüren şikâyetlerde bulunmaktadır. Bu şikâyetler şiddetli baş ağrısı, kanama durumu, parça düşürme, bayılma, nöbet geçirme, nefes darlığı, yüksek ateş, bebeğin hareket etmemesi gibi şikayetlerdir. Bu tarz şikayetleriniz olması halinde en acil şekilde en yakın sağlık kuruluşuna ya da doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Bulantı genellikle sabahları olur. Bu bulantıların nedeni ise vücuttaki hormonların normalden çok üst seviyelere çıkmasındandır. Bu durum hamilelerin %30 ile %50’sinde görülen bir durumdur. Bu durum genellikle hamileliğin 12. Haftasına doğru bitmektedir. Bulantının önüne geçebilmek ve en alt seviyeye getirmek için az ve sık yemek yemelisiniz. Baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Gün içerisinde ara öğünler yapın ve ara sıra kraker yiyin. Bu sayede bulantınızı en aza indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here