Gebelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılır

Bayanların fiziksel olarak en çok değişim yaşadığı dönemlerden birisi de hamilelik dönemidir. Özellikle doğum sonrasında vücutta kalan çatlaklar veya sarkmalar kişiyi oldukça rahatsız edici boyutlara gelebilmektedir. Bunun için de gebelik süresinde alabileceğiniz bazı önlemler ile doğum sonrasında daha sıkı bir vücuda kavuşabilir ve çatlakların da önüne geçebilirsiniz. Üstelik yapacağınız bakım ile gebelik boyunca siz de oldukça rahat bir süreç geçirebilirsiniz. Gebelikte vücut bakımı için yapabileceğiniz teknikler:

Banyo yapımı: özellikle rahatlatıcı duş jeller ile ılık bir suda yapacağınız banyo yapımı sizleri oldukça rahatlatacaktır. Aynı zamanda banyo öncesinde ve sonrasında masaj yağları ile vücudunuza yapacağınız bakım ve masaj da sizleri rahatlatırken aynı zamanda vücut bakımınızı yapmanıza da yardımcı olacaktır.

Cilt bakımı: özellikle karın bölgesine yapacağınız bitkisel yağlar ile hazırlanan bakım kürleri çatlakların önüne geçerek doğum sonrasında oldukça fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte cildinizi sürekli nemli tutmak da size oldukça iyi gelecektir.

Göğüs bakımı: özellikle karın bölgesi kadar aynı zamanda göğüslerde de hamilelik döneminde çatlaklar oldukça fazla meydana gelebilmektedir. Bunun için göğüslerinize de bitkisel kürler ile masaj yaparak çatlak oluşumunu engellerken meydana gelen çatlakların görünümü de düzgünleştirecektir. Özellikle şişen göğüslerin ağrımaması için yapacağınız bu rahatlatıcı masaj yağları ve kürler daha rahat bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz.

Kalça ve göbek bakımı: hızlı bir şekilde kilo aldığınız için gebelikte doktorunuzun uygun gördüğü oranda spor da yapabilirsiniz. Bununla birlikte yapacağınız bakımlar ile de kalçanızda da meydana gelecek olan çatlakların görünümü azaltabilirsiniz. Özellikle vücut için oldukça etkili olan badem yağı ile kalça bölgenize her duştan sonra masaj yapmanız gebelik dönemi bittikten sonra da düzgün görünümünüzü korumanıza yardımcı olacaktır.

Tırnak bakımı: gebelik döneminde neredeyse bütün hormonlarınız değiştiği için özellikle el ve ayak tırnaklarındaki değişikler de dikkatinizi çekecektir. Bu dönem de oldukça hassas bir yapıda olan tırnaklarınız oldukça çabuk şekilde kırılacak ve donuk bir renk tonunu alacaktır. Bunun için de tırnak güçlendirici kremleri tercih ederek ve aynı zamanda tırnağın güçlenmesi için gerekli olan besinleri de tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Saç bakımı: kimyasal saç ürünleri gebelikte pek de önerilmediği için bu dönem saçlarınızı boyadan dolayı dinlendirmek için en uygun dönemdir. Bu dönemde saçlarınız biraz daha hızlı bir şekilde yağlanabilir veya dökülebilir. Bunun için de badem yağı, zeytinyağı veya diğer saç bakım yağları ile bakım yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here