Gece Körlüğü Nedir?

Gece körlüğü (tavuk karası) göz kusurlarından birisidir. Kalıtsal olarak kişilere geçebilmektedir. Beslenme de A vitamini eksikliği sonucunda görülebilen hastalıktır. Akraba evliliğinden dolayı görülen rahatsızlıklardandır. Görme sistemi sağlıklı şekilde görmemesinden kaynaklanan sorundur.

Yoğun ışık, loş ortam, karanlıkta ve gece vaktinde çevresindeki cisimleri tam anlamıyla seçemez. Kişi rahatsızlık duyar, görmeyi tam olarak kestiremediğinden seçemedikleri olur. Işık çakması, parlaması, konsantrasyon bozukluğu ile kendisini daha çok gösterir. Teşhisin koyulması için elektro fizyolojik ölçümler (ERG) yapılmalıdır.

Hastalığın günümüzde tedavisi olmayarak retina uygulaması yapılabilmektedir. Vücut kendisini kabul etmesi ile beraber görür. Göze retina nakil edilmesi ile tedavisi kısmen de olsa mümkün olabilmektedir. Kesim olarak tedavisi olmadığı bilinir, kişilerin A, D, Omega-3 gibi vitaminlerini alması kısmen de olsa gece körlüğünün oluşumunu engellemektedir. Sağlıklı beslenerek göz rahatsızlıklarının önüne geçilebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here