Gece Öksürüğüne Ne İyi Gelir

Geceleri birden bire tutan öksürük uykunuzu size zehir edecektir. Kış aylarında görülen, daha çok çocukların baş belası olan öksürüğe karşı dikkat etmeliyiz. Öksürük canınızı sıkabilir ilk yapılması gereken odanızın havalandırması olacaktır. Havanın nemli olması hastanın nefes alıp vermesini rahatlatarak öksürüğünü de keser. Öksürüğün neden olduğunu bilinmesi ona karşı yapacağınız tedavinin etkisini de arttıracaktır.

Öksürüğü geçirmek için yapabilecekleriniz;
– Vicks varsa evinizde burun deliklerinize hafiften sürmeniz iyi gelecektir. Nefes alıp vermenizi kolaylaştırdığı gibi üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir.
– Uyku pozisyonunuz dik olsun. Öksürük olduğu zaman yerçekiminin etkisi ile mukus akıntısı boğazınıza gelerek sizi rahatsız edip öksürmenize sebep olacaktır. Akıntıya karşılık başınızın arkasına koyacağınız 2-3 adet yastık sayesinde daha rahat şekilde uyuyabilirsiniz.
– Buhar sayesinde kuru solunum yollarınızı nemlendirerek öksürüğünüzü azaltacaktır. Sıcak duş alabilir yada bir kovanın içine koyacağınız sıcak suyun buharını içinize çekebilirsiniz.
– Öksürmeye karşılık yatağınızın yanına ihtiyacınız olan her şeyi alınız. Öksürük ilacınız, vicks, su, mendil gibi ihtiyaçlarınızı alarak kendinize gelebilirsiniz.
– Öksürüğünüz uzun süre devam ediyorsa eğer o zaman doktora giderek gözükmelisiniz. Alacağınız antibiyotik, ağrı kesici, salınım ilacı sayesinde kendinize gelebilirsiniz. Öksürme isteğiniz psikolojik olarakta geçecek.
– Evdeki tozlara dikkat ediniz. Temiz tutulacak bir oda sayesinde havada uçuşan tozlar boğazınıza gelip yapışmayacağından dolayı rahat rahat nefes alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here