Gece Terlemesi Neden Olur

Uyku sırasında oda sıcaklığının artmasına bağlı olarak vücut sıcaklığında artış görülerek ter bezlerin çalışma meydana gelmesine gece terlemesi denir. Bedensel olarak sorunun gece meydana gelmesinden dolayı bu adı almıştır. Menopoz, tüberküloz, kemik iltihabı, kalp iltihabı ve lenfoma gibi sağlık sorunları gece terlemesine sebep olabilir. Kişi geceleri aşırı terleme ile karşılaşıyorsa sayılan hastalıklardan birine yakalanmış olabilir.

Gece terlemesi diğer hastalıkların habercisidir. Direk olarak gece terlemesi için tedavi olmamaktadır. Terlemeye neden olan hastalık belirlenerek tedavi edilmesi sonucunda iyileşme görülmesi mümkündür. Sıcaklıktan dolayı gece terlemesi yaşanıyorsa kalın şeyler giymemeye özen gösterilmelidir. Terleme oranı bu sayede düşerek önüne geçilebilir. Yatağın yapısı terleme oranını arttırabilir. Doğru yatak seçimi ile terlemenin de önüne geçilebilir. Sürekli yaşanan sorunlardansa yatağınızı değiştirmekte fayda olmaktadır.

Gece terlemesi devamlı yaşıyorsanız hastalıkların önüne geçebilirsiniz. Bazı durumlara bağlı olarak stres dahi gece terlemesine sebep olabilir. Psikolojik olarak baskı altında hissettiğinde gece terlemesi yaşanabilmektedir. Uzun soluklu olarak terleme devam ediyorsa altında yatan başka hastalığın habercisi olarak karşımıza çıkabilir.

İlaç kullanan kişiler yan etkilerini okumalı gece terlemesi varsa doktor önerisi üzerine ilacını bırakabilir. Bu tip durumlarda doktorların kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Aşırı kiloda aynı zamanda kişilerin terlemesine neden olabilir. Şişman birisiyseniz eğer terlemeniz kaçınılmaz olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here