Gece Terlemesinin Nedenleri

Gece uyurken terleme görülen kişilerin sağlık problemleri yaşamaktadır. Kullandığınız ilaçlar doğrultusunda vücudunuzda etki yaratarak geceleri terleme yaşayabilirsiniz. Sürekli hale geldiği zaman mutlaka doktorunuza başvurarak kökünde yatan sebebin öğrenilmesi gerekmektedir. Terlemeye sebep veren çeşitli hastalıklar vardır. Genelde bayanlarda daha çok görülme riski bulunuyor.

Hormonal bozukluklar; Böbrek üstü bezlerinin sağlıklı şekilde çalışmaması terlemeyi tetikleyebilir. Kan basıncına bağlı olarak kalp atışının hızı ve basıncı sonucunda gece terleme görülebilir. Tiroidin aşırı çalışması sonucunda üretilen tiroit hormonundan dolayı kişilerde terleme yaşanabilir.

Menopoz; Bayanların 2/3’ünde genellikle görülür. Ateş basmaları ve gece terlemelerine yol açar. Bu dönemde kişilerde menopoz dönemi kendisini gösterir. Kadınlar için gece terlemesi meydana gelir. Tetikleyen unsurlar stres, kafein, alkol, baharatlı ve sıcak içeceklerdir.

İlaçlar; Kullanılan ilaçlarda kan basıncını düşüren maddeler varsa terlemelere yol açabilir. Alkol, antidepresanlar ve ateş düşücü kullanımı etki yaratır.

Enfeksiyonlar; Bağışıklık sisteminize bulaşan çeşitli enfeksiyonlardan dolayı kişilerde terleme görülebilir.

Düşük kan şekeri; Hipoglisemi adlandırılan düşük kan şekerinden dolayı yoğun terleme görülür. Uyku halinde kişiler kabus ve sendelemeler yaşar.

Kanser; Gece terlemesinin bir sebebi de kanser belirtisidir. Yoğun ve uzun süreli terlemelerde kanser riski taşımaktadır. Teorik olarak gece terleme yaparak kötü huylu hücrelere karşı bağışıklık sistemi kendisini yenilemeye çalışır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here