Genel Kültür Yarışması Nedir

Genel kültür denildiği zaman çoğu insanın aklına gelen ve gözünde canlanan ilk şeyler, sınavlarda karşılaştıkları genel kültür soruları ve televizyonlarda gösterilen genel kültür yarışmalarıdır. Peki, “genel kültür yarışması nedir? ” denilerek sorulan bir soru karşısında aklımıza gelen şeyler nelerdir?

Genel Kültür Nedir?

Genel kültür bir insanın hayatının, yaşanmışlığının birikimi ve özetidir. Bu cümleyi açıklamak gerekirse; genel kültür bir insanın yaşadığı, ömür boyunca gördüğü, hissettiği, algıladığı, kokladığı, duyduğu bildiği her şeydir. Genel kültür bir insanın sanatsal, sosyal, bilimsel, kültürel, ekonomik, coğrafi, tarihi vb. bilgi birikimleridir.

“Genel kültür yarışmaları nedir?” sorusuna verilecek en güzel yanıt ise; insanların hayatları boyunca biriktirdikleri bilgi birikimlerinin, bir yarışma ortamında sorulan sorular karşılığında doğru ve yanlış bilgilerin test edilerek, sorulan bu sorulara doğru cevabı veren insanların ödül kazandığı ve bu yarışmaları hem televizyon karşısında hem de yarışmanın düzenlendiği yerde izleyen izleyicilerin olduğu, bu izleyicilerin yarışmayı yarışıyor gibi veya bir şey daha öğrenmek, bilgi birikimlerini kuvvetlendirmek amacıyla izledikleri, yarışmacılarında yarıştıkları bir yarışma çeşididir.

Türkiye’de Yayınlanan İlk Genel Kültür Yarışması

Türk Televizyon tarihinin ilk genel kültür yarışması 1963 yılında, Halit Kıvanç ve Vural Tekeli tarafından Maçka’da ki İstanbul Teknik Üniversitesi binasında yayın yapan İTÜ TV de yayımlanan yarışmadır. Türkiye Televizyon Tarihinde yayımlanan bu yarışma programının ismi Talih Kuşu’dur. Talih Kuşu isimli bu yarışma ismi kadar yarışmayı kazanana verilen ödülü bakımından da ilginçti. Yarışmayı kazanan kişiye bir adet kanarya verilmekteydi.

Her insan yaşadığı süre boyunca bir bilgi birikimine sahip olur. Bu bilgi birikimlerinin yarıştırıldığı bir yarışma ortamının olduğunu düşünürsek sorumuza en güzel yanıtı bulmuş oluruz. Kısaca genel kültür yarışması insanların bilgi birikimlerini yarıştırdığı bir yarışma çeşididir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here