Geniz Akıntısı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Geniz akıntısı başlaması ile gece başlayan öksürükleri işaret ediyor, yaygın sağlık sorunlarından olup kişilerin baş ağrısı çekmesine sebep olabiliyor. Geniz akıntısının tedavisi için sağlık bilgilerinden faydalanmalıyız. Burun kısmında bezler günlük 1-2 litre mukus elde etmektedir. Günlük salgılanan mukuslar sayesine vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılar oluruz. Üretim durumu ile birlikte mukuslar gerekli olmaktadır. Mukusun en başlıca görevi burunu temizlemek, havayı nemlendirerek ciğerlerimize iletilmesini sağlamak, yabancı parçacıkların burundan geçmesini engellemektir. Geniz akıntısı sayesinde kalın ve ince olan durumlar için ortaya çıkartmaktadır.

Geniz akıntısı genelde kış aylarında soğuk algınlığından dolayı ortaya çıkıyor. Alerji, soğuk algınlığı, grip, sinüs enfeksiyonları, asit reflüsü, ilaçlar ve gebelik tetikleyebilen rahatsızlıklardır.

Geniz akıntısı belirtileri
Balgamlı öksürük
Burun tıkanması
Boğazdan aşağıya doğru sıvı akışı
Boğaz ağrısı
Yutkunma hissi doğması
Geceleri sıkça öksürük
Boğaza bir şey takılmış hissi

Geniz akıntısının geçirmenin yolları
Bol miktarda sıvı tüketimi gerekir. Su içebilirsiniz yada yiyecekleriniz sıvı olmasına dikkat edersiniz. Yutkunma durumlarında mukus rahatlaması için sıvı önemlidir. Mukus mideye inmesi belirtilerini azaltarak rahatlamanızı sağlayabilir.

Bir çay bardağı ılık suyun içine bir çay kaşığı su ilave ediniz. Karıştırarak tuzun erimesini sağlayınız. Tuz erimesi ile birlikte günde üç kere ağızda gargara yapılır. Ağız temizliğinizi sağladığınız gibi geniz akıntısına iyi gelmektedir.

Buhar banyosu geniz akıntısını önlediği gibi mukusun akmasını sağlamaktadır. Sıcak havanın solunması boğazlara iyi geldiği gibi akıntıyı dindirerek rahat hissetmenizi sağlar. buhar banyosu yapmadan önce bir miktar zencefil ve tuz karışımı oldukça iyi gelir.

Burun spreyi kullanımı boğaz yollarınızın açılmasını sağlayacaktır. Burun spreyi burundaki mukusu nemlendirerek sağlıklı şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Hayvan tüyü, polen, toz, sigara dumanından mümkün mertebe uzak durarak iyileşmesini bekleyiniz.

Baharatlı yiyecekler mukusu tetikleyeceğinden dolayı uzak durulmalıdır. Yemeklerinizi sade şekil tüketilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here