Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir

Yediğiniz yiyeceklerin bayat ve tarihi geçmesinden dolayı tüketmeniz durumunda gıda zehirlenmesine sebep olabilir. Besinlerde parazit, virüs veya toksinlerin bulunmasından dolayı yiyecekler zehirlenmeye yol açar. Gıda zehirlenmesine sebep olan bakteriler Staphylococcus ve E.Coli olduğu bilinmektedir. Kişilerin bozuluş gıdayı tüketmeleri durumunda 2-6 saat içinde belirtilerin ortaya çıkması normaldir.

Gıda zehirlenmesinin belirtileri 1-3 gün arasında olabilir.

Yediğiniz yemekten 2 saat ile 3 gün arasında bozulmuş olan gıdanın etkisi görülebilir. Vücudumuz normal olarak zehirlenmeyi 24-48 saat içinde kendisini temizleyerek dışarı atabilir.

Kişilerde kusma ve ishal kendisini göstererek dışkıda kan görülürse bu durumda vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına gidilmelidir.

Kusma durumunda 1-2 gün devam eder, bazı durumlarda 2-3 gün dahi görülebilir. Mide krampları ve genel olarak mide rahatsızlığı da kişilerde 1 hafta boyunca devam eder.

Gıda zehirlenmesi sonucunda ateşi yükselir, 38 derece üstü durumunda kas ağrıları, ürperti ve halsizlik görülür.

Zehirlenme belirtilerinin ortadan kakması 1-2 gün içinde kendisini gösterir ve tamamlar.

Zehirlenme durumuna karşı alınabilecek önlemlerin başında sağlıklı tüketim geliyor. Üretim, yetiştirme, işleme, depolama ve taşıma süreçlerinde herhangi bir şekilde dış etkilere maruz kalmaması gerekir. Bir çok kişi güven vermeyen alanlardan aldığı gıdalardan dolayı zehirlenmeye maruz kalabilir. Sağlık önemli olduğundan dolayı dikkat edilmelidir.

Gıda teşhisinin konulmasında doktor testleri gerekir. Teşhis konulmadan önce dışkı alınır ve test edilir. dışkıda kan bulunup bulunmadığına bakılarak içinde bulunan diğer bakterilerin tespiti yapılır. Zehirlenmeye sebep olanın ne olup olmadığı öğrenilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here