Gökada Nedir?

Tarihte insanlar hep merakları doğrultusunda gelişmişlerdir. Buluşları ve icatları meraklarından olduğundan başlarına gelende onlardan olmuştur. Merakları araştırmaya teşvik ederek bilgi toplayıp bilimsel anlamda gelişmelerini sağlamıştır. İnsanların merak edipte bazen cevaplarını bulamadıkları alan ise astronomi olmuştur. Teknolojik gelişmeler sağlansa dahi bazı noktalarda yetersiz kaldığını göstermektedir. Bazen sorular cevapsız kalarak insanoğlu sadece üşünmekle yetinir.

Evrende milyarlarca yıldız, göktaşı, meteor, galaksiler bulunmaktadır. Dünyamız bize göre devasal bir büyüklüğe sahip olmasına rağmen aslında küçüktür. Yapılan araştırmalar evrenin sınırların saptanması imkansız olduğunu göstermiştir. Gök cisimleri inanılmaz büyüklüklere sahip olabiliyor. Evrende çeşitli araştırmalar bizlere Gökadaların varlığını göstermiştir.

Milyarlarca yıldızı bünyesinde toplayarak kapsayana gökada denir.

Gökadaların saptanması, tarihte Fransız bilim adamı Charles Messier tarafından yapıldı. Dünyamızın güneş sisteminde yer alarak Samanyolu’nun parçası olduğunu göstermektedir. Bünyesindeki devasal yıldızlar ve parçaların bir araya mesafeler ile oluşması gökadaları meydana getirdi. Gökadalar devasal büyüklükte olur birbirlerine çarpışabilirler. Birleşmeleri ve yok olmaları birbirleri ile olmaktadır. Birleştiği sürece devasal büyüklüklere gelebilirler. Hareketleri milyarlarca yılı bulabilir, hızları bakımından mesafeleri çok uzaktır.

Gökadaar sarmal ve eliptik şeklinde bulunur. Spiral gökadalar daha genç gökadalardır, zaman içinde yeni yıldızların oluşumu ile belli bir döngü içerisinde girebilir. Bir güneş yılında bir yıldız oluşarak zamanlama gerekmektedir. Gökadalarda güneş yılında oluşan yıldızlar ölmelerini, yok olmalarını neden olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here