Menu

Guguk Kuşu Hakkında Bilgiler Nelerdir

Guguk Kuşları Hakkında Bilgi, Guguk Kuşlarının Yaşamı

Guguk kuşlarını sesleri ile tanıyabilirsiniz. Vücutlarının uzunlukları 32cm, kanatlarının açılması itibari ile 60cm kadar genişleyebiliyor. Boyları küçük kanatları geniş olduğundan dolayı iyi manevra yeteneğine sahiptir. Ormanlık alanlarda yaşayan göçmen kuşlar içersindedir. İsimlerini ötüşlerinden almışlardır onları “guguk guguk” diye duyabilirsiniz.

Renkleri kamuflaj olmalarını sağlar bulundukları ortama uyum sağlayabiliyorlar. Sesleri ile kendi varlıklarını devamlı gösterirler. Kahverengi, beyazımtırak göğüs çizgileri vardır. Atmaca benzeri olup birbirlerinden ayırt edilmesi kolaydır.

Yavrularını başka kuşların yuvalarına bırakırlar. Annelik ve babalık görevlerini yapmazlar kuluçka asalağı olarak tanımlanabilir. Üvey annelik konumuna sahip olurlar. Bırakılan yumurtayı kendi yumurtası zannederek onları besleyerek büyütür. Guguk kuşları yuvalarının bozulduğunu farkederse yavrularını alarak başka yere taşır. Kendileri büyük olabilir ama yumurtaları oldukça küçüktür bazen onları boğazında taşıyabilirler.

Beslenmelerini dışarıda buldukları böcekleri tüketerek yaşamlarını sağlarlar. Ağız yapıları küçük olduğundan dolayı büyük parçalı canlıları tüketemezler. Sivri gagaları ile böcekleri parçalayarak tüketebilirler.

guguk kuşları

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir