Günde Kaç Saat Uyumak Gerekir

Sağlıklı bir hayat için uyku gereklidir. Beden sağlığını koruyarak oluşacak sorunların önüne geçilebilir. Uyku düzeninizi devamlı şekilde kontrol ederek ideal seviyeye çekmeniz gerekecektir. Hayatınızda yapacağınız ufak tefek değişiklikler sayesinde uyku sorunlarının önüne geçmiş olacaksınız. Gençlerin yaşlılara göre daha fazla uyuması gerekli olup sağlığına ulaşabilirler.

30 yaş altında olanlar için ideal uyku zamanı 8 saattir, 30 yaşından büyükler ise günlük 6 saat uyumaları yeterlidir. Fazla uyumak durumunda vücudunuzu daha çok yorgun hissederek sorunlar yaşayabilirsiniz.

Yorgunluk hissediyorsanız sağlıklı beslenmediğiniz gibi uyumadan önce bir şeyler yemiş olmanız etkili olabilir. Rahat ve deliksiz uyumak insanlara sağlık getirir. Uyku durumu vücudumuzun gelişmesini sağlar.

Az uyumak sonucunda insanların bedenleri daha çok yorulacaktır. Birkaç gün boyunca ideal uyku süresinden az uyunması durumunda uyku birikmesi oluşur. Birkaç gün sonra uykunuz arttığından dolayı daha etkili olacaktır. Gençlerin yetişkinlere göre daha fazla uyuması gerektiği bilinmelidir. Okul çağında olanlar gün içersinde bilgiye açık olduğundan dolayı uykularını almaları gerekir. Gün içersinde işlenecek ders sonucunda beynin kabul etmesi için dinlenmiş olması da gerekiyor. Uzmanların önerilerinde ilkokula giden öğrencilerin en geç saat 21.00’da uyuyarak dinlenmeleri gerektiğidir. Büyüme ve gelişmeye olumlu etki yaratır.

uyku

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here