Güneş Işığının Yararları Nelerdir

Güneş dünyamızı ısıtmaktan çok daha fazlasını yapıyor. İnsan sağlığı için yararları göz ardı edilmeyecek kadar çoktur. İnsana temas etmesi ile birlikte derimiz güneş ışınlarını emerek yararlanır. Günlük olarak güneş ışığından yararlanılması gereklidir. Güneşten gelen D vitamini ile vücudunuz ihtiyacınızı karşılayacaktır. Her bakımdan insan gelişiminde güneş önemli olup atalarımız dahi “güneş girmeyen eve, doktor girer” sözü ile anlatmışlardır.

Güneşten bol miktarda D vitamini ihtiyacınızı karşılayarak kendinizi toparlayabilirsiniz. Vücudunuz D vitamini ihtiyacını güneşten karşılayarak emilmesini sağlamaktadır. Metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağladığı gibi sorun yaşanmasının önüne geçmektedir.

Kas ve kemik gelişimini etkiler. Sağlıklı ve güçlü kemikler için güneş ışığından faydalanılması gerekmektedir. Bunlar dışında insanların kemik erimesi gibi durumlarda önleyici etkisi vardır.

Güneş ışığında melatonin barındırılır. Bunlara bağlı olarak uykusuzluğa iyi gelerek kişilerin gün içinde uyumasına yardımcı olur.

Vücudumuzdaki kalsiyum ihtiyacının ufak bir kısmını güneş ışınlarından yararlanarak alabiliriz.

Güneş romatizma, kas ve eklem ağrılarını azaltarak kişileri iyileştirmektedir.

Yetişkinler için güneş ışınlarında günlük 15-20 dakika durulması alabilecekleri D vitamini ihtiyacını karşılar. Dışarı çıkarken yada gezmeye gittiğimiz vakit güneşten yararlanmış olarak zararlardan korunmuş oluruz. Vücudun bronzlaşmasını sağlamak isterken fazla güneş ışınına maruz kalarak kanser hücrelerinin oluşumuna neden olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here