Günlük Ne Kadar Su İçmeliyiz

Vücudumuzdaki organlarımız sağlıklı şekilde çalışabilmesi için suya ihtiyaç duyarlar. Suyun kaliteli olması vücudumuzdaki ihtiyaçların karşılanmasındaki en büyük yardımcımız olur. Vücudumuzdaki organ ve salgı bezleri görevlerini yerine getirebilmesi için su gereksinimi duymaktadır.

Su tüketimi konusunda çevremizden az çok bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu bilgilerinin doğruluğunu kanıtlamak gerekir. Herkes için eşit miktarda su ihtiyacı olduğu doğru olmaz. Doğru bildiğimiz bilgiler dahi bizi yanıltabilir. Su tüketim miktarında gözden kaçan noktalar vardır. 50 kiloda olan bir insanla 95 kiloda olan birisinin eşit miktarda suya ihtiyaç olduğunu söyleyemeyiz. Su ihtiyacı kişiye ve bedenin hareketliliğine göre değişir. Hareket oranı fazla olmasıyla bedensel ihtiyaçlarında fazla olduğu kabul edilebilir. Günlük tüketilmesi gereken su miktarını baz alarak hareket edebiliriz.

100 kilo olan birisinin içeceği su miktarı günlük 3-4 miktar olabilir. Zayıf birisi az suyla günlük faaliyetlerini yerine getirirken kilolu birisi için bu miktar oldukça fazladır. Kilonuza göre ne kadar su içeceğinizi öğrenmek için hesaplama formülünden yararlanmanız gerekebilir. Doğru hesaplama sayesinde ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

50 kg x 0.033 = 1,6 LT

Örnekleri çoğaltırsak;

60 kg x 0.033 = 2 LT

70 kg x 0.033 = 2,3 LT

80 kg x 0.033 = 2,7 LT

90 kg x 0.033 = 3 LT

100 kg x 0.033 = 3,3 LT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here