Günlük Su İhtiyacı Ne Kadar

Günlük olarak mevsimsel değişiklikleri de ele alacaksak ideal sıvı oranında su tüketmemiz gerekmektedir. Dönemsel olarak günlük ihtiyaçlarımız erkeklerde 10, kadınlarda 8 bardak olurken yaşadığı alanlara göre iki katına çıkabilir.

Mevsimsel olarak sıcaklıkların değişken olmasına bağlı olarak kışın terlemediğimizden dolayı ideal su oranı kadar içmelidir. Sıcak havalarda daha çok terleyeceğimizden ve su ihtiyacımız olacağından dolayı su tüketimimiz artacaktır. Normal seviyenin üzerinde su tüketmemiz gerekecektir.

İstediğiniz kadar gezin dolaşın ama belli oranda içerim demekle olmaz. Suyun faydalarından birisi metabolizmanızı hızlandırarak çalışmasını sağlamaktadır. Vücudunuzun ihtiyacı olan sıvıyı karşılayarak kendisini toparlamaktadır. Su vücutta kalan toksinlerin atılmasında yardımcınız olacaktır. Gün içinde belirli aralıklarla su tüketilmesi vücudunuzun ihtiyacını karşılamış olacaktır. Tek seferde içilecek su belirli aralıklarla içilecek sudan çok daha farklı olmaktadır.

Kışın: 2,5 – 3 litre su tüketilmesi gerekmektedir. Terleme az olacağından dolayı belirli aralıklarla tüketilebilir.

Yazın: 2,5 – 3 litre su tüketilmeli ama hava sıcaklıklarından dolayı ekstradan 1-2 litre kadar daha su tüketilmesi gerekli olmaktadır. Vücudunuz terleme yolu ile suyu atacağından ihtiyacınız fazla olacaktır. Yaz aylarında su tüketimi belirli aralıklarla sık sık olması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here