Hadis Nedir

Dini terimler dilimizi güzelleştirdikleri gibi dikkat edilmesi gereken çeşitli hususlar vardır. Hadislerde özellikle dikkat edilmesi gereken resmi bir kaynağa dayanmadan günümüze ulaşmasıdır. Güzellikler ve hoşgörülerden bahsedilir ama o dönemlerde yaşayan sahabeler tarafından söylenenler kayıt altına alınmıştır. Günümüze kadar yapılanlar değiştirilerek farklı şekilde aktarıldıklarından tam anlamıyla doğru olduğu söylenemez.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) söylediği sözlerin hepsine hadis denir.

Günümüzde on binlerce hadis olup bunların bir kısmının gerçeği yansıttığı bilinmelidir. Söylenenler ve yapılanlar dinen geçerli olmadığı gibi kişiler kendilerine örnek davranışlar çıkartabilir. Sağlam ve güvenilir hadisler kabul edilebilmektedir. Değiştirilmiş olması düşüncesi ile takvim yapraklarında yüzlerce hadis bulmanız kaçınılmaz olmaktadır.

Geçmişten günümüze değiştirilmeyerek taşınan değer ise Kur’an-ı Kerim olmaktadır. Hadislere genelde yer verilmediği gibi insanların örnek davranışları anlatılır. Bizde hadislerde anlatılanları dini kitabımızdaki bilgilerle karşılaştırılarak doğruluk paylarını kısmen olsa da bulabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here