Menu

Halkın Sosyal Sınıf ve Statülere Ayrılmasının Sonuçları Nelerdir

Halkın Sınıflara Ayrılmasının Sonuçları, Fransız İhtilalinin Nedenleri halkın bir araya gelerek en büyük ayaklanmaları başlatmalarına sebep olmuştur.

Tarih boyunca halk arasında sınıf olarak devamlı olarak karmaşıklar bulunmaktaydı. Gelişen bir kesim ile birlikte fakirleşen bir millet olunca iç çatışmalara sebebiyet olurdu. Sosyal sınıfların varlıkları iç savaşlarının en temel sebeplerdir. Gelirlerinde farklılık olan halk hayat şartlarının kısıtlı olmasından dolayı toplanarak bu duruma karşı çıkmaya başlarlar.

Üst sınıflar her zaman kazanan ve alt tarafın gücünü kullananlar olmuştur. Zenginlikleri ile birlikte lüks hayat yaşarken fakirleşen kısımlar sorunlar yaratmaya başlamıştır. Geçim sıkıntısı ile birlikte sendikalar ve kendilerine hak tanınmalarını belirtmiştir. Toplum iç karışıkları ilk bu zamanlar görülmeye başlandı. Tarihte ayaklanmaların en temel sebebi olarak gösterilir bunlardan biriside Fransız İhtilali olarak en büyük ayaklanmadır. Üst statünün varlığı toplum içersinde huzursuzluğa ve güvensizliğin oluşumuna sebep olmuştur.

kapitalist sistem piramidi

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir