Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım Test Yapmadan?

Eşler arasında acaba hamile miyim? sorusu dolaşmaya devam etmekte. Gerçeği bulana kadar zor bir dönem geçirebilirsiniz. Endişeler insanın içini kurt gibi yer can sıkıntılarına sebep verebilir. Anne adayı olup daha önceden hamilelik belirtilerini görenler olacak ancak aranızda anne olmamış kişilerde var.

Anne olmak isteyenler hayal kırıklığına uğramamak isterken, bazı yasak ilişkilerde insanları tedirgin edebilir. Hamilelik belirtilerini kendi kendinize az çok tespit edebilirsiniz. Kan ve idrar testi yaptırmadan hamile olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız 12 basit yöntemle öğrenebilirsiniz.

Regl döneminde iki hafta gecikme olduğunda herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenmeniz mümkün. Evde yapılan hamilelik testinde negatif cevap alınabiliyor. Kendinizi üzmemek için hamilelik belirtilerinden dola çıkabilirsiniz. Hamile olma durumunuzda vücudunuz kendi kendine tepkiler verecektir. Beden dilini çözdüğünüzde hamile olduğunuzu anlamanız mümkündür.

* Adet döngüsü 28-32 günde bir olur. Bu süre bazen uzun sürebilir ancak gecikmeler olursa işaret olabilir. Doktora gittiğinizde adet döngünüz hakkında sorular sorulacaktır. Çünkü adet gecikmesi uzadığı sürece hamile olma ihtimaliniz vardır.

* Adet döngüsünün son 1-2 haftasına geldiğinizde birkaç damla kan, implantasyon kanaması olabileceğinden dolayı hamilelik habercisi olabilir. Her hamilelik dönemlerinde görülmez.

* Hamileliğin ilk üç haftasında mide bulantısı ve kusma görülebilir. Bir takım koku ve tatlara karşı mideniz bulanabilir. Hamilelikte en sık mide bulantısı kendisini gösterir.

* Karında şişkinlik hissi hamilelik belirtisi olabilir. Hormonal değişiklikler karında şişkinliğe sebep olabilir. Bazen gaz ve çeşitli sebeplerden görülebilir, heyecan yapmamalı hangi sebepten dolayı odluğu öğrenilmeli.

* Göğüs uçları ve çevresinde olan ağrılar erken adet belirtisi de olabilir. Göğüslerinize dokunduğunuzda acı ve ağrı hissi ile karşılaşabilirsiniz. Ayna karşısında büyük ve dolgun gözükebilir, hamilelik döneminde şişlikler göğüs üstünde gözükür.

* Hamilelik dönemine idrara çıkma artar. 20-30 dakika da bir idrara çıkma ihtiyacı duyarsınız. Sık idrara çıkma, ilk üç aylık dönemde vücudun su tutması ve kan akışından dolayıdır. Hormonal değişiklikler sonucunda idrar torbası hızla dolar.

* Bel ve sırta ağrıları ile karşılaşılabilir. Ağrıların olmasıyla beraber istirahat etmeyi ihmal etmemelisiniz. Hamilelikte kilo, duruş, hormonal değişiklikler, kaslar ve stresten kaynaklı olarak ağrı yaşayabilirsiniz.

* Baş arısı sık sık karşılaşacağınız durumdur. Baş dönmesi, fiziksel değişiklikler, uyuşukluk sık görülür. Hamile kişi dinlenmesi gerekir.

* Yeme isteği ve isteksizlik görülür. Hamilelik döneminde yeme isteğinde artış yaşanabilir, hiç yemeyeceği şeyleri ister. Aşermek gibidir vücut dışarıdan bir şeyler ister.

* Uyku düzeniniz eskisi gibi olmayabilir. Her zaman alıştığınız düzen değişir.

* Kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz. Vücudunuzda progesteron düzeyindeki değişiklik yorgunluğa sebep olur. Kusma ve idrara da sebeptir. Sakin olmalı ve dinlenilmesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here