Hamilelik Beyni Nedir

Gebe olan kadınlar 9 ay boyunca hamilelik beyni etkisinden etkilenmektedir. Bir müddet sonra unutkanlık başlayarak hafıza kaybı ile devam eder. Hamilelik döneminde anne beyni doğrudan etkilenir. Hamilelik beyni düşüncesinin olup olmadığı yoksa uydurmacamı olduğu araştırmalar sonucunda cevabı bulunmuştur.

Hamilelik sürecinde hamile kadının beyni %8 oranında küçülür.

Hamilelikte duygusal ve fiziksel olarak geçiş dönemi yaşanır. Annelerde zihinsel uyuşkanlık, unutkanlık, pratik düşünme yeteneğinde zayıflama gibi durumlar görülür. Uzmanlar kadınların dokuz ay boyunca yaşadığı sorunlardan görüldüğünü belirtiliyor. Hormon düzeyi yükselmesi bulantı, kusma, kabızlık, ruhsal sorunlar yaşamalarına neden oluyor. Kadınlar birinci ve üçüncü trimesterlarda şikayetçi oluyor. Kadın beyni doğumla birlikte tekrardan eski haline geri dönmeye başlar, kalıcı olmadığı gibi sorunların düzelmesini sağlamaktadır.

Hamilelikte kadında fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal olarak değişiklikler görülür. Hamilelik sürecinde bunlar gözlemlenmiş sonuçlar.

Hamilelikte beynin küçülmesine neden olan etkenler
Artan hormonlar: Hamilelik sürecinde artan hormonlar insanları etkiler. Ruh hali ve yorgunlukla beraber baş ağrısı ile kendisini göstermektedir. Hormonsal değişiklikler annenin kokulara karşı duyarlılığını da ortaya çıkartır.

Stres ve endişe: Bebek bekleyen anne stres ve endişe devamlı olacağından normal karşılanır. Düşünceler ve dağınıklık insan hayatını etkilemektedir. Hamile kadınlar bebeğinin sağlığı için endişelenmeleri beyni etkileyecek ortamın hazırlanmasına neden olur.

Uykusuzluk: Uyku sorunu yaşamaları fiziksel ve zihinsel olarak etkilenmelerine neden olur. Anne adayları günlük 7-8 saatlik uyumaları gerekir.

Gebelik beyni: Uzmanlara göre psikolojik etkiler beynin küçülmesine etki yaratır. Bir çok kadın hamilelik sürecinde farklı şekilde kendilerini gösterirler. Araştırmalarda kadınlar daha çok beyinlerini yormuş olmaları onların etkilenmelerine neden olur. Unutkanlık zaman içinde kendisini göstermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here