Hamilelikte Ne Yasak, Ne Serbest

Hamilelik süreci 9 ay içinde tamamlanmış olsa dahi ebeveynler dikkatli olmalıdır. Zorlu ve heyecanlı geçecek bekleyiş olacaktır. Hamilelik süresi boyunca, anne adayları ve bebeklerine iyi bakarak sağlıklı şekilde dünyaya getirmek isteyeceklerdir. Hamilelik geçirilmesi sağlıklı şekilde geçirilmesi oluşabilecek sorunları önleyecektir.

Hamilelikte yapılmaması gerekenler;
Dar elbiseler ve yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemeli, düz spor ayakkabı ve geniş elbiseler anne sağlığını koruyacaktır.

Doktor kontrolü ve izni olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Doktora danışılması durumunda gebeliğe herhangi bir zararı olmayan ilaçlar kullanılabilir.

En çok dikkat edilmesi gereken ağır kaldırmamalı, riski olacağından dolayı başkaları tarafından yapılmalı. Ağırlık konularında kendilerini zorlamaktan kaçınmaları gerekir.

Sıcak ortamlarda ve suyun içinde durmamalı. Sauna anlarında bulunması doğumu tetikler ve bebeğin ölü doğmasına sebep olabilir. Vücut sıcaklığına uygun alanlarda durmalı.

Radyasyon yayan oramlar başta röntgen olmak üzere cep telefonları, bilgisayarlardan uzak durarak gebelik sürecini sağlıklı şekilde geçirmelidir.

Kozmetik ürünleri derimize temas ettiğinden dolayı emilim gerçekleşecektir. Emilimin zarar verebileceği kozmetik ürünlerden uzaklaşılmalıdır. Tüy dökücü kremler, bronzlaştırıcı kremler uygulanmamalıdır.

Hamilelere doktor tavsiyeleri;
Bol yürüyüş yapılması vücudun su toplamasını önler.
Bebeğin sağlıklı şekilde gelişmesi için zararlı maddelerden uzak durulması gereklidir.
Sebze ve meyve tüketimi belli bir düzeyde olup bolca alınmalıdır.
Doktor tarafından belirlenen süreler içinde kontrole gidilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here