Hamilelikte Oluşan Çatlaklar Nasıl Giderilir?

Hamilelik döneminde bayanların rahatsızlık duyduğu, karın kısımlarında çatlakların oluşması hoşnutsuz karşılanıyor. Hassas dönemde olduğu gibi aynanın karşısında kendilerini mutsuz, keyifsiz ve hüzünlü hissetmektedirler. Kadınların hamilelik döneminde etkilenmeleri kaçınılmaz olarak sağlıklarını korumaları gereklidir.

Doğum zamanına az bir zaman kala, hormonal değişimler kilo almalarına neden oluyor. Alınan kilolardan dolayı ciltteki deri gerilmesi sonucunda açılmalar başlayarak çatlaklarla kendilerini gösteriyor. Genetik olarak her hamile kadının gebelik döneminde çatlaklarla karşılaştıkları bilinmektedir. Esmer tenli bayanlarda az fark edilir, beyaz tenli bayanlarda ise fazlası ile anlaşılmaktadır. Doğumdan sonra nasıl gidereceğini düşünen bayanlar için oldukça rahatsız edici olmaktadır. Hamilelik süresinde çatlaklar sıkıntı, rahatsızlık ve huzursuzluklara neden olur.

Çatlakların tedavisi mümkün, ilk başta kadınlar kendilerine inanarak giderebileceklerini bilmeleri gerekir. Hamilelik öncesindeki çatlakların önlenmesi de kısmen mümkün görülüyor. Tüketilecek bol miktarda sıvı sayesinde bacaklarınız, karnınız, kollarınız etkilenmesi en az seviyeye indirilir. Doktor tavsiyesi üzerine kremler verilir, masaj yapılarak vücuda uygulanır. Çatlakların oluşumunu önlediği gibi ufakta olsa karın büyümesinden dolayı çatlaklar görülebilir olacaktır.

Ilık sudan faydalanarak alınacak duş sırasında dairesel hareketler yapılabilir. Karın bölgesine yapılacak hareketler insan yorgunluğunu ve yükünü üzerinden almaktadır. Ilık suyun kullanımı ağrıları hafifletir, deride şok etkisi yaratarak güçlendirir. Çatlakların oluşumunu engellediği gibi ilerlemesini de durdurur.

Şifanın diğer adı badem ve bebek yağıdır. Yeni oluşan çatlaklarda kullanılacak türden şifalı yağlardır. Duştan önce yağı çatlakların üzerine masaj yaparmış gibi uygulamanız yeterli olacaktır. Oval hareketlerle yağı karnınıza yedirmeniz koruduğu gibi çatlakların oluşmasını da engeller.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here