Menu

Hangi Nedenler Meslek Seçiminde Etkili Olabilir

Meslek Seçiminde Bizi Etkileyen Olaylar, Meslek Seçimini Etkileyen Faktörler Nelerdir

Büyüme ve gelişme ergenlik çağını bitirmemize doğru geldikçe okulda çeşitli eğitimler alırız. Eğitim hayatımızda bizlere meslekleri tanıttıkları gibi giden yolları göstererek hayatı tanımamıza imkan sağlar. Meslek seçiminde hayatımızdaki bir çok olay etkili olup bizi yönlendirirler. Yapılacak seçimlerden önce çevremizdeki faktörler bize yol gösterir. Gördüğümüz meslek grupları ve onlara bağlı olduğumuz meslekler büyük etki yaratır. Meslek grupları sayesinde hayatımız değişir onları kendimize bir idol olarak belirleriz.

Ailesel faktörler
Ailenin yaptığı baskı ve küçüklükten itibaren bizlere gösterdikleri yol meslek seçimimizi etkileyebiliyor. Mesleklerimizi seçerken çeşitli noktalara takılırız.

Çevresel faktörler
Çevremizde gördüğümüz meslek grupları bizimde seçim yapmamızda etkili olurlar. Gördüğümüz polisler, doktorlar, marketçiler hepsi birer meslek grubunda olduğundan dolayı etkileniriz.

Arkadaş ortamı
Çevremizdeki sevdiğimiz kişilerin seçtiği meslekler bize etki yaratır. Olmak istedikleri meslekleri anlatmaları bize çeşitli şekilde yol gösterip güzel geldiğinden dolayı aynı yolda ilerleyebiliriz.

Kendi dünyamızda meslek grupları yaratırız bunlardan hoşumuza gidenler bize yol gösterir. Kafamıza yatkın olan meslek grubu çeşitli şekillerde yol gösterir. Olmak istediğimize aslında iç dünyamızda kendimiz karar veririz üzerimizde etki yaratır.

meslek

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.