Menu

Hangi Yiyecekler Kan Yapar

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler, Kan Yapan Yiyecekler Hangileri

Tıp dilinde kansızlık anemi olarak bilinse vücudumuz için gerekli olan alyuvarların yani kan hücrelerinin eksik olmasından dolayı kaynaklanır. Kemik iliklerimiz tarafından üretilen alyuvarlar vücudumuzda direnci geliştirdiği gibi içinde bulunan hemoglobin protein vücudumuzdaki oksijenleri taşırlar.

Kansızlığın nedenleri olarak vücudumuz alyuvarları yeterince üretemeyip, kısa zaman önce kanama olup fazla kan kaybedilmesi, vücudumuzda bulunan kırmızı kan hücrelerinin zamanla yok edilip yenisinin yeterli miktarda üretilmemesidir.

Kansızlığın belirtileri olarak öncelikle baş dönmesi, halsizlik, saç dökülmesi, yorgunluk, stres ve anlama zorluğu ile kendisini gösterir bu durumlarla karşı karşıya kalırsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Kan Yapan Yiyecekler
Kırmızı et, ıspanak, mercimek, soya fasulyesi, barbunya, pazı, yumurta, fındık ve ceviz türleri, karaciğer, tahin pekmez, üzüm kayısı, barbunya gibi yiyecekler kan yapıcı özelliği olup alyuvarların artmasını sağlamaktadır. Sorun yaşayanlar günlük olarak bir miktar mutlaka tüketmeleri gerekmektedir.

kan yapan besinler

kan yapan besinler

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir