Menu

Hapishaneyi Kim Bulmuştur

Hapishanelerin İcadı, Hapishaneler Ne Zaman İcat Edildi

Ülkelerin suçluları dize getirmek ve caydırıcı olarak kullandıkları çevresi yüksek duvarlarla kapalı askeri kuvvetler tarafından korunan kapalı alanlardır. Suç işlemiş olan kişinin yaptıklarına düşünüp bir daha işlememesi için yapılmış uygulamadır. Suçlunun mahkemelerde yargılanarak deliller neticesinde atanan görevli hakim tarafından hukuk kurallarına uygun bir şekilde cezalandırılması sonucunda kalacakları yıllar belirlenir.

Tarihte hapishane olarak dönemin Bizans İmparatorluğunun bilinmiş zindanlarından ilham alındığı bilinmektedir. Suçlular ve düşmanlar burada tutulur cezalarını çekelerdi. Günlük yiyecek ve içecek ihtiyaçları duruma göre karşılanır. İşkence yerleri olarak kabul edilip hukuk kuralları dışında hizmet vermiştir.

İlk hapishane 1582 yılında İngiltere’de yapıldı. 1596 Hollanda, 1667 İtalya, 1773 Amerika gibi çeşitli ülkelerde hapishaneler kuruldu. Modernleşme ve hukukun gelişmesiyle buralarda mahkumların daha rahat bir ortamda cezalarının çekmesi sağlandı. Fransa’da 18. yüzyılın ikinci yarısında kurulan Bastille hapishanesi işkence yeri tarihe olarak geçip ülkelerin geçmişi ile yargılanmasına sebep olmuştur.

amerika hapishane

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir