Menu

Harita Çiziminde Yeryüzü Şekillerini Göstermek İçin Kullanılan En Yaygın Yöntemler

Harita Çizimlerinde Yeryüzü Şekilleri İçin Kullanılan Yöntemler, Harita Çizimlerinde Hangi Yöntemler Kullanılır

Harita çizimlerinde yeryüzünün doğru şekilde aktarılması gereklidir. Bu nedenle haritalar kabartı ve çukurluk alanlar bulunmaz. Bölgenin coğrafyası kağıda aktarılırken yamukluklar ve yanlışlıklar olur bunu önlemek için bir harita çizimlerinde en yaygın olan dört yöntem kullanılmaktadır.

İzohips Yöntemi: deniz seviyesi ile birlikte aynı yükseklikte olan yerlerin konumuyla noktalar ile birleştirilmiş yerin haritası izohips eğridir.

Renklendirme Yöntemi: fiziki haritalarda yeryüzü daha belirgin olarak gösterilir. Renklerin anlamlarına doğru düzenlemeler ve şekillendirmeler yapılır.

Tarama Yöntemi: genellikle yeryüzü şekilleri kalın, ince veya sık olarak taranarak belirtilir. Eğim az olduğu noktalarda tarama uzar ve seyrek olarak yapılır. Taramanın olmadığı kesimlerde düzlükler gösteriliyor. Tarama yöntemi ile harita yapılması zor olur.

Gölgelendirme Yöntemi: bölgenin ışık ile birlikte yükseklik ve çukur bölgelere göre gölgelendirilmesi ile meydana gelir. ışık alan yerler açık bölge olan kesimler ise koyu renkte görünür.

Kabartma Yöntemi: belirli bir ölçek kullanılarak dağların tepelerin maket halinde yansıtılmasıdır.

kabartma yöntemi

kabartma yöntemi

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir