Menu

Harita Nedir? Tarihçesi Kısaca

Harita Hakkında Bilgi, Haritanın Tarihi

Haritalar yeryüzü şekillerinin belirgin özellikleri ile birlikte kağıt üzerine geçirilmesidir. Haritalarda dağlar, akarsular, yollar, ormanlık alanlar, yükseltiler, isimler, yerler her konuda bir çok bilgi içerir. Çizilmesi ile birlikte grafiksel bir görüntü halini alır.

Yeryüzü şekillerinin özelliklerini topografya haritası, kıyı ve deniz alanlarını deniz haritası, denizlerin derinliklerini ve akıntılar hakkında bilgi veren harita hidrografi, hava haritası olan pilotlar için kullanılanlar ise hava haritasıdır. Farklı alanlarda kullanılır amaçları doğrultusunda önemli yer sahibidir.

Tarihçesinde ilk olarak M.Ö. 2300 yıllarında Babiller tarafından tabletler üzerine çizilerek kullanılmaya başlanmıştır. Çevre devletler ve yönetimler grafikler ile belirtilerek yollar yazılmıştır. Zamanla harita değişime uğrayarak insanlar arasında daha detaylı haritalar çizildi. Keşifler sonucunda büyük haritalar atlas haritası, okyanuslar hatta dünya haritasının oluşuma kadar değişim geçirmiştir. Günümüzde daha modern ve dünya üzerine detaylı haritalara kadar ulaşıldı.

ilk harita

ilk harita

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir