Menu

Hasan Ali Yücel Kimdir

Hasan Ali Yücel Hayatı, Hasan Ali Yücel Üniversitelere Katkıları, Hasan Ali Yücel Şiirleri

Hasan Ali Yücel, 16 Aralık 1897 yılında İstanbul ilinde dünyaya gelmiştir. Eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümünde eğitim alıp mezun olmuştur. Öğretmenlik yapmaya başladı Türk Dil Kurumunun kurulması ile birlikte etimoloji kolu başkanlığına atanmıştır. Siyasete atılarak 1935 yılında CHP İzmir Milletvekili olarak meclise katılarak dört dönem vekillik yapmıştır. Aynı zamanda şairlik yaparak bir çok eseri kendisinden sonra kaldı.

Celal Bayar döneminde Milli Eğitim Bakanı olarak görev almıştır. Üniversite reformu (Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nin kurulması, Yüksek Mühendis Okulu’nun İTÜ’ye dönüştürülmesi ve Ankara Tıp Fakültesi’nin kurulması), Köy Enstitüleri’nin kurulması, Dünya klasiklerinin Türkçeye çevrilmesi ve ilk resmi ve telifli Türkçe ansiklopedi olan İnönü Ansiklopedisi’nin ön çalışmaları onun bakanlığı döneminde gerçekleşmiştir

Bakanlık görevini 7 yıl boyunca yaptıktan sonra istifasını vererek eski mesleği olan gazeteciliğe geri dönerek yazarlık yapmıştır.

26 Şubat 1961 tarihinde vefat etmiştir.

Şiirler

İşte Başlarız Söze
Seni Kimler Düşündü

Çocuk Şiirleri

Atatürk
Cumhuriyet
Bayrağım
23 Nisan
Altın Ok
Ağaç ve Sen
Zengin Ol
Yüze Kadar
Saatim
Okul Türküsü
Güneş Baba
Dere
Kelebek
Ninni

hasan ali yücel

hasan ali yücel

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir