Hayvan Fobisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hayvan fobisi diğer fobilerden farklı olarak bütün hayvanlara duyulan korkudur. Karmaşık korku durumu olmaktadır. Kişiler hayvanlardan kaçarak aşırı derece korkarlar. Zararsız olan bütün hayvan türlerinden korkarak kaçarlar. Bütün canlıları kapsayan rahatsızlıktır. Kişi için sosyal yaşantısını olumsuz etkileyen durumdur. Hayatımızın her alanında, kişinin kontrolü dışında olmaları hayvan fobisi olan kişileri stresli zaman geçmelerine neden olur. Bütün hayvanlara karşı fobi olması ciddi anlamda zorlayıcı olmaktadır.

Hayvan fobisi olan kişilerin belirtileri; Tüm hayvanlardan korkarlar, hayvanların olduğu ortamlarda bulunmak istemezler. Hayvanların yaşadığı yerlerin yanı sıra resimlerini görmek istemezler. Hayvanlardan dahi bahsedilmesinden rahatsız olurlar. Uç noktalara ulaşan kişiler için çok daha zordur. Hafif derecede hayvan fobisi olan kişiler yılan, köpek gibi saldırgan hayvanlardan korkar. Kuş ve balık gibi zararsız hayvanlardan korkmazlar.

Kişinin hayatını olumsuz etkilediği gibi tedavi görmesi gerekmektedir. Etrafımızda hayvanlarla iç içe olmaktayız. Şehrin bir parçası olduğundan korkular bizi rahatsız eder. Fobisi olmayan kişiler için fark edilemez durumdur. Hayvan fobisi bunlara dikkat ettiğinden dolayı oldukça zorlayıcı olur.

Tedavisi
Uzmanlardan alınacak yardım sayesine yenilebilir. Sağlıklı olarak fobinin tanısı yapılmalıdır. Bütün hayvanlardan mı korkuyor yoksa belirli hayvanlardan mı? Derecelendirme yapılarak sistematik duyarsızlaştırma ile adım adım ilerlenerek fobinin yenilmesi sağlanıyor. Hayvanları görmezlikten gelerek korkularını yenmesi sağlanır. Sağlıklı şekilde yapılması hayvanlara olan korkularını yenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here