Menu

Hendek Savaşı Hakkında Bilgi

Hendek Savaşı Kısa Bilgi, Hendek Savaşında Neler Oldu

Hendek Savaşı 31 Mart 626 yılında meydana gelip Mekkeli Müşrikler ve Müslümanlar arasında olmuştur. Savaşın adı Müslümanların kendilerini savunmak amaçlı olarak kazıyıp açtıkları hendeklerden almıştır. Mekkelilerin topraklara girmesini önlemek için onlara engel olmak adına hendekler kazarak geçmelerini önlemeye çalışmışlardır.

Hendek savaşının başlamasının sebebi Uhud savaşına kadar dayanıyor. Zafer kazanamayan Mekkeliler bu sefer Müslümanların üzerine tekrar saldırarak kazanma hevesi ile ilerlemişlerdir. Uhud savaşını kazanan Müslümanlar aynı zamanda Mekke Kervanlarının Mısır, Suriye ve Irak yolunu kapatmaları neden olmuştur.

Mekkeli Müşrikler kendilerine asker toplamak adına paralı askerler almışlardır. Ehabiş, Kinane, Tihame, Gatafan, Fezare, Beni Esed ve Necd gibi kabilelerin askerlerini para karşılığında ordularına katmışlardır. Müslümanlar haberdar olduğu zaman hazırlıklarına başlayıp savaşmak yerine savunma pozisyonuna geçmişlerdi. Mekkeliler oldukça kabalık olmasından dolayı açık meydan kaybetmelerine sebep olabilirdi. Onlarla daha adil şekilde hendeği kazarak engelleyerek savaşmışlardır. Hendekten geçecek olanları engellemeye çalıştılar ama Müşrikler bu durumun farkına varıp geçmeye çalışmadı. Birbirleri ile birlikte ok atışları ile savaştılar.

Müşriklerle süren savaş 1 ay sürdü sabah vakti çıkan fırtınanın ardından çadırları ve barınakları yıkılara telef olmuştur. Hendek savaşını böylece Müslümanlar kazandılar.

hendek savaşı

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.