Menu

Her Kadın Adet Sancısı Çeker mi?

Adet sancısı kadından kadına değişen bir durumdur. Bazı kadınlar adet dönemini inanılmaz derece de sancılı geçirirken bazı kadınlar ise hiç bir şekilde adet sancısı çekmezler. Ama bilinen bir gerçek vardır ki kadınların büyük bir çoğunluğu adet dönemini sancılı geçirir. Diğer kesim daha azınlıktadır. Adet sancısı daha çok genç kızlık döneminde ortaya çıkan ve zaman içinde hafifleyen ağrılardır. Fakat adet sancısı çeken kadınların büyük bir çoğunluğunda sebep altta yatan başka bir neden olmasıdır.

Adet döneminde rahim içi kasılmalar ve kan dolaşımının az olması ağrıyı tetikleyen en önemli nedenler arasındadır. Yani her kadın mutlaka adet sancısı çeker diye bir genelleme yapmak doğru olmaz, Dayanılamayacak derecede ve yaşam standartlarını etkileyecek kadar kötü seyreden adet sancılarında mutlaka uzman bir doktor ile iletişime geçilmeli ve gerekli tedavi sağlanmalıdır.

Adet sancıları genelde servikal kanalın dar olduğu durumlarda kanın tamamen boşalamaması nedeni ile yâda rahmin ters pozisyonda olduğu durumlarda daha fazla ortaya çıkar. Bundan dolayı şiddetli ağrılarda mutlaka bu sebepler araştırılmalıdır. Adet kanaması sırasında çekilen sancıyı normal algılamak çok doğru olmaz. Endometriozis adı verilen hastalıkta adet sancısının dayanılmaz olduğu durumlar arasındadır.

Dolayısı ile her kadın adet sancısı çeker mi? sorusunun cevabı altta yatan nedenlere bağlı olarak değiştiğinden mutlaka detaylı bir araştırma yapılması gerekir. Altta yatan nedenler dışında adet sancısı ayakların ve yumurtalıkların üşütülmesi durumlarında da ortaya çıkıp kadınların büyük bir bölümünü etkilemektedir. Özellikle genç kızları olan anneler adet sancısını mutlaka olması gereken normal bir durum gibi algılamamalı ve vakit geçirmeden gereken tedbirlerin alınması için gerekeni yapmalıdır. Eğer hiç adet sancısı çekmeyen azınlıktaki %25 arasındaki kadınlara dahilseniz çok şanslı olduğunuzu bilmelisiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.