Hipertrikoz (Kurt Adam Sendromu) Nedir?

Dünyanın en ilginç hastalıklardan birisi Hipertrikoz’dur. Deri hastalığı olarak bilinen vaka, insanların sosyal yaşamlarını doğrudan etkiler. Tıpta kurt adam sendromu olarak bilinen hipertrikoz hastalığından kendisini vücudun çeşitli bölgelerinde çıkan kıllarla göstermektedir. Psikolojik olarak insanların hayatını olumsuz şekilde etkilemektedir. Fiziki bozukluklarda kendisini gösterir.

Kurt adam sendromu, doğuştan gelen hastalık olmayarak bulaşıcı olduğu bilinmektedir. 968 yılında Avustralya’da görülmeye başlanmıştır. Genetik bozukluklara bağlı olarak kendisini göstermiştir. Sağlık sorunları gibi ciddi sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Hipertrikoz vakası rastlanan kişilerde yüzde, kolda, bacakta, sırtta, ayaklarda aşırı tüylenme ile kendisini göstermektedir. Vücudun bütün kısmı tüylerle kaplı olarak kurtlara benzetilmesinden hastalığa bu ad verilmiştir. Günümüzde tıp alanında ilerlemeler sağlanmasına rağmen bu hastalığın tedavisi bulunmamaktadır. Kurt adam vakasına rastlanan kişiler karantinaya alınarak başkalarına bulaştırması engellenmektedir.

Tarihte kurt adam sendromuna bağlı olarak 50 kişi görülmüştür. Tüylenme ve kurt görüntüsünün oluşumu zamanla hayvana benzetilmektedir. İnsanların evrim geçirdiği ve hayvanlara benzetildiği bilinmektedir. En son 2008 yılında Hintli bir çocukta görülen rahatsızlık olmuştur. Uzmanların hipertrikoz hastalığına hormonların normalden çok hızlı şekilde çalıştığı belirtilerek vücudun belirli alanlarında tüylerin çıktığı belirtilmiştir.

Hastalık ülkemizde henüz rastlanmamıştır. Salgın ve insandan insana bulaştığı düşünülmektedir. Tüylenme gibi durumlarda lazer ve epilasyon aletleri ile önüne geçilerek hastalığın engellenmesi sağlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here