Hurma Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hurma, sıcak iklimlerin meyvesi olarak bilinip, binlerce yıllık geçmişi olan hurma kutsal meyvelerden sayılmaktadır. Müslümanların severek yediği meyvelerdendir. Ramazan aylarında özellikle iftarı açarken hurma yenmesi oldukça sevaptır. Peygamber efendimizde çok kez iftarını sahurla açmıştır. Hurma cennetten gelen bir meyve olduğu düşünülmektedir. İnsanları tok tuttuğu gibi açlığını yatıştırmaktadır. Hurma ağancın gövdesi geniş ve uzun olmaktadır. İri yapı sıcak bir ortamda gelişmeye devam eder.

İçerdiği besin ve vitaminler bakımından oldukça zengin olmaktadır. Turban hurması kış aylarının sevilen ve tüketilebilecek olan meyvelerindendir. 12 ay boyunca bulunabilen bol vitamin içeren besin olmaktadır.

Hurma kanseri önleyici lifler barındırmaktadır. Düzenli olarak tüketilmesi kişilerde kanser yapıcı hücrelerin ölmesine sebep olmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarını koruduğu gibi her derdin şifası da olmaktadır.

Antioksidan bakımından zengin olması kalbi korumaktadır. Vücudu zararlardan ve mikroplardan koruyarak sağlık getirmektedir. Hurma, özellikle damar tıkanıklarında birebir olmaktadır. Günlük belirli bir miktarda tüketilmesi kalp hastalıklarını önleyerek kişi sağlığına ulaşır.

Hurma A vitamini bakımından zengin olması hafızayı güçlendirir. Karoten barındırması ile hafıza kaybın önlemektedir. Beyin hücrelerinde meydana gelen hasarların giderilmesini sağlayarak hafıza kaybı yaşanmasını önlemektedir.

Şekeri dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Hurma’da bulunan şeker seviyesi oldukça önemliydi. Hurmanın içerdiği şeker türü sayesinde sindirim sistemini zorlamamaktadır. Karaciğere destek olarak korur.

B1, B2 vitaminleri ile karaciğere destek sağlayarak zarar görmesinin önüne geçmektedir. Karaciğer bakımından oldukça sağlıklı meyveler sınıfında olması haftada 3-5 tane tüketilmesi önerilmektedir.

Hurma if ve şeker bakımından zengin olması sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasında görev alır. Uzmanlar tarafından lifli ve besin değerinin yükselmesi için gerekli görülmektedir. Hurmanın içerdiği şeker, melaton bakımından sindirim sistemini korur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here