İç Anadolu Bölgesinin Yüzey Şekilleri

Bir yerin yüzey şekillerinden bahsedilirken, o yerin kara üzerindeki şekillerinden bahsedilmesi gerekir. Dağ, ova, plato, havza, vadi ve çukurlar yüzey şekillerini anlatan ölçütlerdir. Yeryüzü şekilleri atmosferin yer kabuğu ile yeryüzünde, denizlerde ise yer kabuğu ile su kütleleri arasındaki sınırda yer alan şekillerdir.

İç Anadolu Bölgesi Türkiye’nin tam orta noktasında yer alan bir bölgedir. Bu bölgenin yer şekilleri genellikle sade bir görünümdedir. Bu nedenle bu bölgede bulunan yeryüzü şekilleri arasında pek bir fark da bulunmamaktadır. İç Anadolu bölgesi konumu itibari ile engebesi çok az olan bir bölgedir. Bunun olumlu etkisi ile de tarım faaliyetleri ve ulaşım faaliyetleri diğer bölgelere oranla daha kolay yapılmaktadır.

İç Anadolu’ da bulunan en fazla yükseklik 1000 metredir. Bu bölgede yükselti fazla yoktur. Bölgenin en alçak yerleri ise Sakarya ve Kızılırmak vadileridir ve ortalama yükseltileri 700 metre civarındadır. İç Anadolu bölgesinde bulunan ovalardan bazıları çok geniştir. Örneğin Konya ovası genişliği ile Türkiye’nin en büyük ovasıdır. Bölgede engebe ve yükselti olmadığı için platolar da en fazla burada yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here