İç Kanama Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

İç kanama, doku ve organların vücut boşluklarındaki oluşan kanamaya denir. Tıpta internal kanama olarak bilinir. Kanamalar mide, kafa, beyin, iç organlarda, kalp ve kas dokularında oluşabilir.

Kanı taşıyan damarların zamanla hasar görmesine bağlı olarak vücut boşluklarına kanın birikmesi iç kanama olarak bilinir. İç kanama boyutuna göre değişiklik gösterir, kanama oranı yüksek miktarda ise müdahale edilmesi gerekmektedir. İç kanama ileri boyutlara uaştığı takdirde ölümlere sebebiyet olabilmektedir.

İç kanama nedenleri nelerdir?
Travmalar, kazalar, yaralanma, yüksek tansiyon, mide hastalıkları, yumurtalık kistleri, kolon polipleri, damar tıkanıklığı, hemofili iç kanamalara neden olan etkenlerdir. İç kanama görülmesi durumunda müdahale edilmelidir. Erken müdahale hayat kurtaran durumlardan olmaktadır.

İç kanama belirtileri
İç kanama tanısı koymak zor olabiliyor. İçten ve dıştan kanama şeklinde iki farklı şekilde olur. Gizli kanamalar dışarıdan fark edilmez ama kişi kendisi hisseder.

Ani baş ağrısı, nöbetler, kusma, bulantı, denge kaybı, bilinç kaybı, kol ve bacaklarda güçsüzlük, vücutta uyuşma, görme kaybı, felç, görme bozuklukları, sıcaklık hisleri iç kanama belirtileri arasındadır.

İç kanama tanısı koyulması için karın kısmına baskı uygulanır, sertlik ve ağrı görülmesi iç kanamaya işaret eder. kan kaybı artması ile kişilerde baş dönmesi, kan basıncı, siyah renkte dışkı, kırmızı kusmalar, göbek deliğin çevresinde morarmalar gözlemlenir.

Üriner sistem kanamasında iltihaplanma ile kendisini gösterir. İdrarda kan, kanlı öksürük, üşüme, nemli cilt, ciltte solukluk, nabız oranında zayıflamalarla anlaşılmaktadır.

İç kanama tedavisi
İç kanama kan kaybına neden olduğundan müdahale önemlidir. Acil müdahale gerektiren durumlar olabileceği gibi fark edilmesi ile doktora başvurulmalıdır. İç kanamanın nedenlerinin tespiti ultrason, kolonoskopi, endoskopi ve anjiyografi ile araştırılarak bulunur. Kanama durdurulması için gerek cerrahi müdahale yapılır. Kanamanın yeri ve tedavisi önem taşımaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here