İdrar Rengi ve Anlamları

İdrar renginin değişikliği çeşitli hastalıkların göstergesi olabilir. Tıp alanında idrar renginin normalden sapma durumunda kliniklerde incelemeye getirilmelidir. Örneğin idrarda değişiklik göz ve mukozaların renginin sarı olmasına neden olur. İdrarınızda olan ufak bir değişiklik sonucunda altına yatan hastalığın habercisi olabilir. Belirli aralıklarla doktor kontrolüne girerek idrar testi yapılması gerekmektedir.

İdrar böbrekler tarafından üretilerek kanın filtrelenmesi sonucunda ortaya çıkar. Kanın içinde su, şeker, amino asit, vitamin ve diğer minerallerin süzülmesi sağlanmaktadır. İdrarın süzülmesi sonucunda üre, ürik asit, kreatinin, hormon ve toksinler dışarıya atılmak için burada depolanırlar. Susuz kalındığı zaman idrarınızda biriken zararlı maddelerden dolayı renginde sararma görülebilir.

Parlak sarı ve neon rengi idrar
Suda çözünen ve B2 vitamini içeren idrar rengidir. İdrarınızın renginin sarıya dönmesine sebep olmaktadır. Aşırı vitamin içeren meyve tüketmeniz durumunda idrarınızın renginde sararma olabilir.

Koyu sarı veya altın rengi idrar
Çok koyu olan idrar vücudumuzun susuz kaldığını gösterir. İhtiyacımızı giderirken az miktarda idrar gelmesi de bunun belirtilerinden birisidir.

Pembe veya kırmızı idrar
Korkutucu görüldüğü gibi bunun sebebi pancar, böğürtlen gibi meyvelerin aşırı tüketilmesi sonucunda olur. Antibiyotik ve laksatiflerin kullanımı idrar renginizin değişmesine sebep olmaktadır. Bir diğer sebebi ise idrar torbanızda kan olmasıdır. İdrar yolu enfeksiyonları, iyi kötü huylu tümörler sebep olabilir.

Su gibi idrar
Çok sıvı tüketimi sonucunda görülür. Hepatit ve karaciğer sirozu sonucunda görülen hastalığında habercisi olabilir. Hamilelik sırasında görülen idrar renklerinden birisidir.

Turuncu idrar
Susuzluk durumunda kişilerde görülen idrar rengi olur. yetersiz su tüketiminde idrarınızı rengi turuncu olabilir. B kompleks, havuç suyu tüketimi idrarınızın sebebi olabilir.

Mavi ve yeşil renkli idrar
Nadir görülen idrar rengi olup mavimsi ilaçların ve boyalı gıdaların tüketilmesi sonucunda ortaya çıkar. Bebeklerde bu durum “mavi bebek bezi sendromu” olarak adlandırılan hastalığın belirtisidir.

Koyu mor idrar
Genetik hastalık olan porfiri sinir sistemi sonucunda görülür. Vücudumuzdaki kimyasalların salgılayan genetik bir hastalıkdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here