Menu

İklimin İnsan Yaşamına Etkileri Nelerdir

İklim İnsanları Nasıl Etkiler, İklimin İnsanların Yaşamı Üzerindeki Etkisi

İklim dünya üzerinde sıcaklık, nem, hava basıncı, rüzgar ve yağış gibi olaylar doğrultusunda değişiklik gösteren durumdur. Hava durumundan farklı olup bölgesel olarak uzun süreli tahmin yönetilmesidir. İklim bölgelere göre değişiklik sağlanabilir. İklimler insanlar üzerinde etki yaratarak bölgesel olarak etkiler.

İnsanlar üzerinde ulaşım, ekonomik, yiyecek, giyecek, karakterlerini, konut, akarsular, yeryüzü şekilleri, hayvan çeşitliği, erozyon, denizlerin tuzluluğunu, tarımı, toprağın oluşumu,turizm, tarımsal faaliyetler, bitki örtüsü, hava durumu, kayaların çözünme oranları gibi etkiler yaratır.

İklim insan yaşamları için önemli yere sahip etki yaratabilir. Bölgesel olarak etki yarattığından dolayı bulunan insanlar üzerinde etkiler yaratır. Kentsel yerleşim bölgeler üzerinde insanlar üzerinde farklı etkilerde dahi bulunabilir. İklim dünya üzerinde çeşitli şekilde bulunur dağılma haritası aşağıda olduğu gibidir. Bölgesel ve kıtalar üzerinde tek bir iklimin hakimiyeti olabilir. Afrika ve Avrupa iklimi birbirinden çok farklıdır.

iklim çeşitleri

Yorumlar
  1. yusuf 6 Aralık 2016 / Cevapla

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.