Menu

İlahi Kitap Nedir

Kutsal Kitap Nedir, İlahi Kitap Hakkında Bilgi insanlığa gönderilen kitaplardan olup binlerce yıl boyunca rehberlik etmiştir. İnsanlar arasından seçilen kişilere Peygamber adı verilip ilahi kitaplar kendilerine gönderilmiştir.

İlahi kitap Yüce Allah’ın peygamberlerine vahiy yoluyla gönderdiği kitaplardır. Rabbimiz Peygamberler aracılığı ile insanlara gönderdiği için bu adı almıştır.

Tanrı tarafından seçilen aracı olan Peygamber kullanılarak kitaplar yeryüzüne indirilmiştir. Tarih üzerinde bilinen toplam 5 kutsal kitap olmaktadır. Bunlar insanlığa indirilmiş ve farklı dinlere gönderilmiştir. Zaman içersinde bazı kutsal kitaplar kişiler tarafından kend istekleri doğrultusuna değişime uğradı. Bunun için yazılı ve akıl hafızası ile tutulacak olan Kuran-ı Kerim gönderilerek hiç değiştirilmeden bu halde günümüze kadar ulaşmıştır.

Kutsal Kitaplar ve İndirildikleri Peygamberler

Suhuf > Hz. İbrahim ve Musa
Tevrat > Hz. Musa
Zebur > Hz. Davut
İncil > Hz. İsa
Kur’an > Hz. Muhammed

Kutsal kitaplar bize Allah’ın emirlerini ulaştırmaktadır. Yasaklar veya yapılacaklar konusunda bilgi vererek gelecek yaşantımız üzerine karar vermemize yardımcı olmaktadır. Yapılan her şeyi gören Allah tarafından yasaklarda bilinmektedir.

Yorumlar
  1. selen 13 Şubat 2014 / Cevapla

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.