Menu

İnsan Hayatında Dinin Yeri Nedir

Dinin İnsan Hayatındaki Yeri, Dinin İnsan Hayatı için Önemi

Din toplum ve insanlar için hayatında önemli rol almaktadır. İnanç biçimine aileden ve çevresindeki toplumun kendisini etkilemektedir. Bir toplum içerisinde genelde insanlar aynı dine bağlı olarak hayatlarını sürdürürler.
İnsanların tarih boyunca kendilerine sordukları sorular ise kim oldukları, yaratılış ve ölümlerinde ne olacaklarıdır. Sahip oldukları ruh neden kendilerinin olduklarıdır. Önceden yokken nasıl şimdi var olduklarını araştırırlar.

Dünya hayatına o kadar alışmışlardır ki insanlar bu güzellikleri bırakıp ölmek istemezler. Devamlı ölümden kaçar ve kurtarırlar kendilerini güvende hissetmek isterler. Din insanlar üzerinde etkileri çoktur bağlı oldukları dinin inanç ve kültürlerine göre hareket ederler. Kültürel ve hayatlarını da o şekilde sorgusuz yapmaya çalışırlar. Gelenek ve göreneklerini de etkilemektedir buna göre evlilik, nişan, ahlak yaşamlarını biçimlendirir.

Ülke yönetimleri dahi olmak üzere dine göre farklılık gösterebilir. Örneğin İran’da şeriat yönetime hakim olurken dini liderleri de bulunmaktadır.

din

din

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir