Menu

İnsan Vücudunda Kaç Kemik Var Kısaca

Yetişkin İnsandaki Kemik Sayısı, İnsanlarda Kaç Kemik Vardır

İnsan vücudunda yüzlerce kemik bulunup iskelet sistemimizi oluşturur. Bunlar irili ve ufaklı şekillerde vücudumuzun çeşitli bölgelerinde yer alır. Hareket sistemimizin oluşturduğu gibi çevresi kas ve yağ tabakası ile sarılı olmaktadır. Kafatası, gövde, kollar ve bacaklar olarak birbirleri arasında ayrılmaktadır. Erişkinliğe ulaşmış bir insanın vücudunda toplam 206 kemik bulunur.

25 omurga
25 kaburga
22 kafada
1hiyoid
64 üst tarafta
62 alt tarafta
6 kulak
Diz kapağı veya susarnsı kemik ile birlikte 206 tane kemik olduğunu görmekteyiz.

Kemikler genelde dışarıdan gözükmezler derimiz ile kaplı oldukları gibi vücudumuzun her alanında bulunur. Kemikler kendi arasında uzun, yassı, kısa kemikler olarak ayrılır. Kemiklerin uzunlukları değişkenlik gösterir. Yassı kemik dışında diğerleri yüz şekle sahiptir. Yassı kemik adını yassı görünüşünden almaktadır. Görünüş bakımından yatay şekline sahip olmaktadır.

İnsanların doğması ile birlikte 300 den fazla kemik sayısı bulunur. Kemikler zaman içersinde kaynayarak birbirleri ile bütünleşip bu sayı 206 kadar inmektedir. İnsan vücudu yetişkinliğe ulaştığı zaman 206, doğduğu zamanki kemik sayısı ise 300 den fazla olduğu tespit edilmiştir.

iskelet

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.